נתניהו-בנט: הרוטציה הבאה

התנאי להצלחתם של נפתלי בנט ואיילת שקד הוא אחד: הפיכת ימינה למפלגה ציונית המהווה בית פוליטי וכתובת להצבעתם של דתיים וחילוניים.

ד"ר רון בריימן , כ"ה באב תש"פ

נתניהו-בנט: הרוטציה הבאה-ערוץ 7
בנט ונתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הסקרים מצביעים על היחלשותה של רשימת כחול-לבן ועל התחזקותה של רשימת ימינה. כחול-לבן נוצרה לפני כשנתיים יש מאין, וכנראה שבקרוב תהפוך שוב לאין, ולבלתי מתאימה לרוטציה.

ימינה נראית כמי שהולכת וגדלה על חשבון הליכוד, ואם תנהג בתבונה היא צפויה להפוך לפחות לשותפה בכירה – ומועמדת לרוטציה – אחרי הבחירות הבאות.

גם מי שאינו מסתמך על סקרים חש את המגמה המסתמנת, שהתחזקה השבוע לנוכח ההסכם של נתניהו עם איחוד האמירויות, שמרכיב מרכזי בו הוא דחייה עד כדי ביטול של החלת החוק הישראלי על היישובים והאזרחים של ישראל והשארתם תחת שלטון צבאי (לפי נתניהו) ומועמדים לגירוש (לפי גורמים עוינים כמו מרצ, צרפת ודומיהם).

רבים ממצביעי הימין כמהים לשלטון שמביע באופן גלוי וברור את התנגדותו למדינה פלשתינאית בארץ ישראל המערבית, ובמקביל רוצים לשמור על ערכיה היהודיים-הדמוקרטיים של מדינת היהודים, ללא הינתקות מהם בנוסח המהפכה המשפטית שכבר רבע מאה מערערת את מערכת הבלמים והאיזונים החיונית בין שלוש הרשויות במשטר דמוקרטי.

ציבור כזה הסתכל בחשדנות על החלת הריבונות ("סיפוח" בפי התקשורת) שכללה בתוכה מדינה פלשתינאית, ומסתכל בחשדנות על השעייתה השבוע של החלת הריבונות, במסגרת ההסכם של נתניהו עם איחוד האמירויות. אם השעיית החלת הריבונות היא התשלום של נתניהו תמורת הסכם זה, מה יהיה התשלום שיסכים לשלם תמורת הסכם עם מדינה נוספת, ועם זו שאחריה?!

למעשה, עד היום נתניהו לא נסוג מנאום בר-אילן וגם לא מהזדהותו עם תוכנית המאה של הנשיא טראמפ, הכוללת בתוכה הקמתה של מדינה פלשתינאית בארץ ישראל המערבית. למעשה, נתניהו רק מנסה להמתיק את הגלולה בעזרת המינוח המכובס "השעיית החלת הריבונות", שמשמעותו השארתם של מאות אלפי אזרחים ישראלים תחת שלטון צבאי, אפילו אחרי 53 שנים.

על רקע זה יכולים נפתלי בנט ואיילת שקד להוביל חלופה להמשך השקרים בנוסח "פתרון שתי המדינות", או "שטחים תמורת שלום", שבהם הלעיטו אותנו במשך עשרות שנים, והרגילו את העולם "הנאור" שזה הפתרון ואין בלתו.

התנאי להצלחתם של נפתלי בנט ואיילת שקד הוא אחד: הפיכת ימינה ממפלגה ציונית-דתית למפלגה ציונית המהווה בית פוליטי וכתובת להצבעתם של דתיים וחילוניים. כל עוד ידגישו את היותה של ימינה מפלגה דתית הם ימשיכו לדחוק את הרוב החילוני-ימני לכיוון הליכוד. התנאי: אם ורק אם יפנימו ויבליטו את העובדה שאינם מתכוונים להוביל מפלגה מגזרית אלא מפלגה של דתיים וחילוניים. התנאי: אם ורק אם יוכיחו את שאיפתם להגיע ברצינות לתפקידים החשובים של ראש הממשלה ושרת המשפטים, הם ייתפסו כחלופה רצינית או כשותפים בכירים ושווים לראש הממשלה נתניהו.