נאמני ארץ ישראל בליכוד: סיכוי נמוך מאד שהסכם השלום ייחתם

יו"ר פורום נאמני ארץ ישראל בליכוד: הצהרות נתניהו וראשי הליכוד מוכיחות כי רכבת הריבונות חזקה יותר מהסכם שלום או תמיכה אמריקאית

אביעד ויסולי , כ"ו באב תש"פ

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: קובי גדעון, לע"מ

ההכרזה החגיגית על הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות, חשפה פערי עמדות בלתי פתירות בכל הנוגע להחלת החוק הישראלי ביהודה והשומרון, אשר יסכלו את אישור ההסכם וחתימתו.

בעוד שראש הממשלה נתניהו וכל שרי וח"כי הליכוד הכריזו כי ההסכם ייחתם ויאושר רק בכפוף להחלת החוק הישראלי ביהודה והשומרון הצדדים הערבי והאמריקאי סבורים כי ההסכם יבטל את החלת החוק. פערים כאלה בין עמדות הצדדים לא ניתנים לגישור, ועל כן הסיכוי שההסכם יאושר וייחתם על ידי הצדדים נמוך מאד, אם בכלל.

רכבת הריבונות יצאה לדרך ואין לאיש יכולת לעצור אותה. הצהרות נתניהו וראשי הליכוד מוכיחות כי רכבת הריבונות חזקה יותר מהסכם השלום או התמיכה האמריקאית. לאחר הבחירות בארה"ב ולפני הבחירות הבאות בישראל, לנתניהו לא תהיה ברירה אלא להחיל את החוק הישראלי על כל אזורי סי ביהודה והשומרון, אם הוא ירצה לעמוד בראש הימין.

בסופו של יום, החוק הישראלי יוחל על ההתיישבות בניגוד לעמדת ארה"ב, משום שלא ניתן עוד לסבול את הוואקום החוקתי ביהודה והשומרון.

ואולם למנהיגות ההתיישבות יש תפקיד קריטי בהחלת החוק, ובינתיים היא נגררת מאחור. הנהגת ההתיישבות צריכה לעשות את כל ההכנות להחלת החוק, כי זה לא יבוא 'מלמעלה' אלא רק כתוצאה מדרישה חד- משמעית מהשטח, מהתושבים ומראשי המועצות. זכויות לוקחים, לא מקבלים, כמאמר הפתגם המפורסם.

השלב הראשון בתהליך הוא ניתוק המינהל האזרחי מההתיישבות. יש להעביר את האחריות לקשרים בין הממשלה להתיישבות למשרדי הממשלה. לשם כך יש ליצור ועדות מעבר אשר יתכננו את הניתוק ההכרחי. בשלב השני הכנסת תחוקק חוק שיחיל את ספר החוקים של המדינה בכל אזורי סי.

על מועצת ישע וראשי המועצות האזוריות ביהודה והשומרון לתפוס מנהיגות, ליזום ולהוביל את התהליך. ללא התגייסות ומחויבות לתהליך של כל המתיישבים, הישובים וראשי המועצות, אף אחד לא יקדם את תהליכי הריבונות.

נאמני ארץ ישראל בליכוד היא קבוצה של מאות חברי מרכז הליכוד ואלפי מתפקדי ליכוד הפועלת בליכוד לחיזוק הריבונות וההתיישבות בכל ארץ ישראל.