דני דנון:
"להיערך ליום שאחרי כהונת נתניהו"

דני דנון חוזר לארץ משליחות באו"ם ומכוון גבוה: "בעבר התמודדתי על תפקיד יו"ר הליכוד, ייתכן שבעתיד אשקול לעשות זאת שוב"

רפאל לוי , כ"ו באב תש"פ

"להיערך ליום שאחרי כהונת נתניהו"-ערוץ 7
דני דנון
צילום: ערוץ 7

דני דנון חוזר לארץ אחרי חמש שנים בשליחות כשגריר ישראל באו"ם בניו יורק ושוחח היום (ראשון) עם בני טיטלבויום ב'כאן מורשת'.

דנון התייחס תחילה להסכם עם איחוד האמירויות, וציין "כל ליכודניק קם עם רגשות מעורבים לאחר ששמע על העסקה. מצד אחד כבוד על ההסכם המדיני החשוב יחסים חשובים, יחסים שכבר היו בעבר אבל בצורה שקטה, הובלתי מהלכים רבים יחד עם נציגי איחוד האמירויות, גם ביקרתי שם לפני מספר שנים, עבדנו יחד ועכשיו זה יהיה בצורה גלויה וזה יכול להוביל לעוד מדינות שיצטרפו למעגל של נירמול היחסים עם ישראל ולכן צריך לברך על כך".

"מצד שני יש תחושת פספוס כי החלת הריבונות היא דבר כבר היה בפתחנו, נדחה כרגע, זה מצער כי זוהי החלטה היסטורית חלון הזדמנויות משמעותי ולכן הרגשות מעורבים", הוסיף.

לדבריו, "מי שמחליט על החלת ריבונות זו אך ורק ממשלת ישראל, אני שומע רבים שמדברים האם האמריקאים כן נותנים או לא נותנים. הגישה הזאת לא נכונה. כשמנחם בגין רצה להחיל ריבונות על רמת הגולן ב-1981, הוא עשה את זה. האמריקאים זעמו, רייגן הוציא הודעה וגינה את ישראל ויום אנחנו עשרות שנים אחרי והנשיא טראמפ הכיר בריבונות שלנו ברמת הגולן. לכן ההחלטה צריכה להתקבל בממשלת ישראל טוב שיהיה לזה גיבוי בינלאומי ותמיכה, אבל זה לא תנאי מחייב שאתה לא פועל ללא אישור מהדוד מאמריקה

"מדינות המפרץ העבירו לנו את המסר שהנושא הפלסטיני פחות מעניין אותם, בפגישות שלי איתם כשאני העלתי את הנושא הזה הם אמרו לי 'בוא נתקדם, לא יקרה שום דבר בנושא הזה' הם מכירים את הקליינטים שלהם ומבינים שאבו מאזן לא מעוניין בשום הסכם ולכן המסר שעובר לפלסטינים - תתעוררו, אף אחד לא יחכה לכם, אם לא תתקדמו במשא ומתן עם ישראל, דברים קורים בעולם", הוסיף דנון.

את דנון יחליף באו"ם השר היוצא גלעד ארדן, "ישבתי עם ידידי גלעד ואמרתי לו שהוא חייב להילחם על כל פסיק ועל כל אות. לא לוותר זו זירה קשה ויבחנו אותו. לכן תמיד עדיף להיות מי שמכתיב את סדר היום ולא להתעלם ממתקפות על ישראל"

דנון נשאל על תוכניותיו הפוליטיות ואמר, "אני תמיד בליכוד זה הבית שלי משחר ילדותי, אפעל בתוך מפלגת הליכוד. אני מקווה שלא יהיו בחירות בקרוב זה נגד האינטרס של מדינת ישראל, אבל כשיהיו בחירות אני מתכוון לשחק על המגרש".

לשאלה האם נתניהו צריך להמשיך לעמוד בראשות הליכוד השיב דנון, "אנחנו מפלגה דמוקרטית, אם תהיה התמודדות, הטוב יתגבר וימשיך. אני בעבר התמודדתי על תפקיד יו"ר תנועת הליכוד, ייתכן שבעתיד, בבוא היום, אשקול לעשות זאת שוב, אבל בהחלט הנושא הדמוקרטי הוא נשמת אפה של תנועת הליכוד".

"אני חושב שאני מגיע עם ניסיון, עם יכולות ובבוא העת אני אשקול זאת, אבל בהחלט אני חושב שאנחנו צריכים לחשוב ולהיערך ליום שלאחר כהונת ראש הממשלה, אנחנו תומכים ומגבים אותו, אבל באופן טבעי כל תנועה דמוקרטית צריכה לחשוב על העתיד".