יוצא לדייטים ומתמקד רק ביופי, מה לעשות?

פרויקט 252 מביא לכם את השאלות הנבחרות שנשאלו על ידי רווקים ורווקות, וגם את התשובות המפתיעות.

הרב חגי לונדין , כ"ו באב תש"פ

יופי?
יופי?
iStock

שאלה: אני נמצא כעת בתקופת ה'דייטים' ושומע כל הזמן טענות מצד הבנות שאני (ושאר הבנים) שמים יותר מידי דגש על היופי החיצוני של הבת ו'חותכים' קשרים רק על סמך זה. מצד שני, אם אומר שהיופי לא חשוב בעיני אני אשקר; מה לעשות?

תשובה:

א) הטענה המופנית כלפיכם כשלעצמה היא נכונה. ברור שבחור בעל אישיות תורנית אמור להתייחס בעיקר לעולם הפנימי של הבחורה איתה הוא נפגש ולא למראה החיצוני (לא לדבר על חוסר הטקט בלהחצין זאת כלפיה). ביופי קיים מימד סובייקטיבי ביחס לעיני המתבונן וככל שאדם מצוי בעולם תרבותי טהור יותר – מושגי היופי שלו יהיו בהתאם. נגזרת מעשית: אל תמהר להפסיק קשר עם בחורה רק בגלל שבמבט ראשון היא איננה יפה בעיניך; יש הרבה סיכויים שלאחר שתכיר את עולמה הנפשי של העומדת מולך – גם ההסתכלות שלך על יופייה תהיה שונה. היופי הפנימי של האישיות משתקף בסופו של דבר גם ביופי החיצוני, אבל לצורך כך יש להכיר את האישיות ולא לחתוך מיד את הקשר.

ב) יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי לא ניתן להתעלם מהדרכת חז"ל כי "אסור לאדם לקדש את אישה עד שיראנה" (קידושין מא, א). כלומר, חז"ל רואים בהתאמה האסתטית תנאי הכרחי לנישואין. גם בלי להיכנס לעומק דברי חז"ל (היופי הוא ביטוי להרמוניה הפנימית בין שני בני הזוג וכו'); מצויה כאן הבנה בסיסית בנפש האדם והיא – כי למעט יחידי סגולה, קשר בין איש לאישה מכיל בתוכו גם את המימדים הללו. מי שיתעלם מזאת (משני הצדדים) עלול להיתקל בקשיים גם בפיתוח הקשר הפנימי. ברור שהפרופורציה בין היופי הפנימי ליופי החיצוני חייבת להיות שונה מהמקובל בתרבות היום (ראה סעיף א), אולם הדרכת חז"ל נותרת בעינה. כלומר יש צורך גם בבסיס ראשוני של משיכה הדדית על מנת לבנות עליו את הקומות העליונות יותר של הקשר.

ג) הערה אחרונה: למרות שבעולם ה'פוליטיקלי קורקט' הפמיניסטי המצוי כיום, מקובל להציג את הבנים כאשמים הבלעדיים בטענה שהזכרת; אני לפחות – מליווי רב-שנים של תלמידים ותלמידות 'משני צידי המתרס' – מכיר לא סיפור אחד ולא שניים שבו, לא יאומן, המצב הפוך - הבחורה(!) הפסיקה את הקשר עם הבחור בגלל מראהו החיצוני. נכון שהביטויים אצל בנות הם קצת יותר עדינים (היא לא תגיד שהוא 'לא יפה' אלא 'חסר בו עוצמות' שזה, בתרגום חופשי: 'לא גבוה מספיק' / 'לא עושה לי פרפרים בבטן' / 'לא נראה כמו הבן תורה-הקצין-השרירי-המשורר-איש-ההייטק-הרגיש עליו חלמתי באולפנה') אבל בואו לא ניתמם: ההיתפסות לדברים חיצוניים היא בעיה כללית בתרבות כיום, ולכן ראוי שהעבודה על כך תעשה משני הצדדים.

מחפשים זוגיות ועדיין לא הצטרפתם לפרויקט 252? הצטרפו עכשיו מכאן.