לפני חתונה: איך תדעו ש'זה זה'?

איך אדע שזה זה? איך אני יודע שהצד השני הוא באמת החצי השני שלי ושאיתו ארצה לחיות את חמישים השנים הקרובות?

משה שרון , כ"ז באב תש"פ

איך תדע אם זה זה ?
איך תדע אם זה זה ?
iStock

כמעט כל גבר או אישה העומדים לפני החלטה על חתונה מוטרדים: איך אדע שזה זה? איך אני יודע שהיא באמת החצי השני שלי ושאיתה אני רוצה לחיות את חמישים השנים הקרובות?

מאמר זה בא לעזור להכריע בשאלה הגורלית – להתחתן או לא להתחתן?

המאמר כתוב בזכר אך הוא רלוונטי כמובן, גם לבנות המין היפה.

הטענה של חכמת הקבלה היהודית היא – גבר ואישה אינם בוחרים האחד את השני, הזיווג נעשה כבר מרגע ירידת נשמתם לעולם וזה רק עניין של זמן עד שהזיווג יתרחש בפועל. הסיבה לכך היא שלכל אדם יש תיקון שאותו הוא באה להשלים בעולם, בדרך כלל, כך על פי הרב יהודה אשלג, התיקון קשור לאגואיזם שלו. האדם צריך להפוך טבעו מ"לקבל על מנת לקבל", ללהשפיע / לקבל על מנת להשפיע (אלטרואיזם). מכיוון שאדם לא נשוי נקרא על פי חז"ל 'פלגא גופא' שפירושו – חצי גוף, הוא חייב לתקן את הקלקול על ידי חיבור עם בן המין השני, ההופכי ממנו.

אפשר אפילו לומר, שעבור רוב בני האדם (יש נשמות עם תיקון מיוחד, אחר), התיקון האמיתי מתחיל רק לאחר שהם מתחתנים ומתחילים לעבוד עם החלק המשלים שלו.

בספר הזוהר ( עם פירוש הסולם, פרשת 'לך לך'), שואל רבי שמעון בר יוחאי: מדוע כתוב 'קשים זיווגים לפני הקב"ה' – הרי אם הוא זה המזווג את הנשמות, וודאי מכיר אותן ומה כל אחת צריכה, מדוע אם כך קשה לו לזווג זיווגים? ובכלל, הוא הקב"ה בכבודו ובעצמו, יש משהו שקשה לו?

התשובה למעשה מתחלקת ל-2 חלקים :

אדם מקבל את בן / בת זוגו לפי מצבו הרוחני – האם הוא בתהליך של תיקון או עדיין רחוק? האם הוא כבר הבין את התובנות שבשבילן הביאו אותו לעולם? האם הוא מממש את עצמו או עדיין לא? לפי זה, יכול להיות שיזווגו לו בינתיים מישהי אחרת שתעזור לו לעשות את התיקון ולהתקדם, עש שיהיה ראוי הלכה למעשה לבת זוגו האמיתית. ולכן "קשים זיווגים לפני הקב"ה". כי לפעמים הוא צריך לזווג לאדם, בגלל מעשיו השליליים, בת זוג של מישהו אחר, שתהיה אליו "מרשעת" עד שיתעורר ויבין. אחד מתלמידי הרב מרדכי שיינברגר שאל באחד משיעוריו – אני בן אדם טוב, מקיים מצוות, למה אשתי כזו מפלצת? אולי הייתי צריך להתחתן עם מישהי אחרת? ענה לו הרב על דרך דוגמא – איך מתנהגת אימא לילד שמתחיל לאכול אוכל רגיל? באותה מידה שהיא דואגת לתת לו מאכלים מסויימים ולא אחרים, מועכת, מרסקת ומאכילה בכמות מדוייקת עבורו – כך הקב"ה שלח לך, באותה מידת דיוק – את אשתך, תחושתך מושפעת מחוסר היכולת שלך לקבל את האמת וחוסר הרצון לראות את התיקון ולהשתנות. ביום שתבין את זה ותתייחס לכל מה שהיא עושה כתיקון שנשלח אליך – אז תבין עד כמה בחרו אותה מבין מיליארדי נשים במיוחד עבורך.

המסקנה היא פשוטה: גבר ואישה הם חלקים הפכיים ובכדי להשלים האחד את השני – הם צריכים לתקן מידותיהם: כעס, גאווה, תאווה, קנאה ועוד. כל העבודה הרוחנית של האדם נמצאת דווקא בבית, בין כותלי ביתו. ולכן, מרגע שסיים האדם להתלבט ובחר – מרגע זה בת זוגו היא היא התיקון שלו.

האם תיתכן טעות? הרי גירושין הם מותרים, לא? התשובה תעצבן אולי את הקוראים אך לא תיתכן טעות. אם הקב"ה זיווג – סימן שיש שם עבודה. אין טעויות אצל הקב"ה. אם הגענו לידי גירושין – זה נובע או מכך שאנחנו לא עושים את התיקון כמו שצריך או, וזה גם ייתכן – שסיימנו את התיקון ועכשיו אנחנו ראויים לקבל את בת הזוג האמיתית.

אם כך, מסתבר שהשאלה ששאלנו בהתחלה - "איך אדע שזה אכן הזיווג שלי?" בכלל לא רלוונטית ונובעת מהאגו ששואל – האם היא מספיק טובה עבורי? במקום לשאול האם אני מספיק טוב עבורה. למה לא רלוונטית? כי האדם אף פעם לא יגיע לידי תשובה מספקת בעניין. מה יוכיח לו שהיא החצי השני שלו וכו'?

אלא, מי שרוצה להתחתן יקדים להבין שהוא הגיע לעולם כדי לעשות עבודה כלשהי, ושהזוגיות שלו עם פלונית נועדה לעזור לו בתיקון שלו ולכן, יפסיק להתלבט ויתחיל לעבוד. במהלך השנים, כך או כך, תתגלה לו התשובה לשאלה.

לסיכום:

כולנו באנו לעולם כדי לתקן, וזוגיות עוזרת לנו מאוד כי היא מראה מאוד נוקבת. עם כל בן זוג יש עבודה לכן, אל תחכו לבן זוג שאין אתו עבודה. רוב הסיכויים שלא תדעו במאה אחוז ש"זה זה". להתחתן זו כמעט תמיד קפיצה... אל תחכו לבן זוג שאיתו תדעו מאה אחוז. בהצלחה ענקית

משה שרון הוא מרצה בפרויקט 252. להצטרפות לפרויקט לחצו כאן.

משה שרון
עצמי