גרשון שפט
גרשון שפט צילום: ערוץ 7

חבר הכנסת לשעבר גרשון שפט הלך היום (ראשון) לעולמו והוא בן 93. הוא היה ממייסדי "התחיה", מבוני גוש עציון וחבר קיבוץ עין צורים.

שפט היה יליד וינה, למד בתיכון מוריה בתל אביב והיה פעיל כנער בתנועת הנוער בני עקיבא. היה ממייסדי קיבוץ עין צורים שבגוש עציון בשנת 1946.

לאחר נפילת גוש עציון לידי הירדנים הוא נלקח לשבי הירדני לתקופה בת עשרה חודשים. לאחר תקופה זו נמנה בין מייסדי הקיבוץ בפעם השנייה במקומו החדש.

היה פעיל בתנועת המפד"ל מיום היווסדה עד לשנת 1979. הוא היה פעיל בתנועת גוש אמונים ואף כיהן כמזכיר המדיני של התנועה בים השנים 1976-1979.

היה ממקימי מפלגת "התחיה", שימש כמזכ"ל המפלגה ואף כיהן כחבר כנסת מטעמה בכנסת ה-11 ובכנסת ה-12 כחבר בועדת הכספים של הכנסת.

במהלך הבחירות לכנסת ה-21 תמך שפט במפלגת הימין החדש של ח"כ נפתלי בנט וח"כ איילת שקד, שלבסוף לא עברה את אחוז החסימה.

שפט: אצביע לימין החדש

מזכ"ל תנועת הקיבוץ הדתי אמיתי פורת אמר עם היוודע מותו של שפט: "גרשון עלה לישראל כבר ב-1934 והגיע לקיבוץ הדתי עין צורים שבגוש עציון, ומשם הלך עם חבריו לשבי הירדני ביום כיבוש גוש עציון- יום שישי ה' באייר תש"ח. גם בהיותו בשבי היה גאה בדרך שבחר והאמין בה באמונה שלמה".

הוא הוסיף, "לאחר חזרתו מהשבי פעל רבות בהתיישבות בתוך התנועה ומחוצה לה - בועדה המדינית התנועתית, בגוש אמונים, במפד"ל וכח"כ בתחיה, שם עסק גם בחיבור בין דתיים לחילונים. גרשון פעל רבות להנציח את נופלי הגוש, ומהצד השני להרים את קרנה של תנועת הקיבוץ הדתי".

"באירוע היובל לראש צורים זכינו לראות בעיננו את גרשון, ישוב בכיסא גלגלים ורוחו איתנה כמאז - מברך בשם ומלכות שעשה לנו נס במקום הזה ושהחיינו. גרשון היה מצפן לכולנו, שמר תמיד על ענווה וערכי רעות. תנועת הקיבוץ הדתי תחסר אותו מאד", כך פורת.