בדיקות גנטיות
בדיקות גנטיות iStock

הטכנולוגיות החדשות שהתברכנו בהן בעולם הרפואה גם הן משמיא. "אשר ברא אלוקים לעשות" מבטא את הרצון האלוקי שנשפר ונשכלל את העולם ולכן, כדאי מאוד לנצל את הטכנולוגיות החדשות לשיפור החיים.

כנראה כתוצאה מהעובדה שעם ישראל התחתן למשפחותיו, קיימות בעיות גנטיות שאופייניות בעיקר למשפחות יהודיות. בהתחלה פורסם שהדבר מצוי דווקא אצל אשכנזים (אולי הם צריכים להשתפר), אך היום ברור שבכל עדה יש מחלה תורשתית אופיינית לה. לכן נישואים בין-עדתיים מפחיתים בצורה משמעותית סיכויים אלו.

לפני למעלה מעשרים וחמש שנה קמה עמותה מבורכת בשם "דור ישרים" שלקחה על עצמה לטפל באתגר זה ופנתה בנידון לגדולי הפוסקים שעודדו את הבדיקות. כידוע, הדבר בנוי כך שכל אחד מהגברים והנשים עוברים בדיקת דם של המחלות התורשתיות האופייניות, ולפני שמשתדכים בודקים האם ישנה אפשרות להתחתן (דהיינו, שאין שני בני הזוג נשאים לאותה מחלה). היום, בדיקות אלו מתאימות לכלל המגזרים.

בציבור הדתי-לאומי שבו משך ההיכרות הוא ארוך, מומלץ לעשות את הבירור כבר בשלב הראשוני או אם מדובר בהצעת שידוכים, לברר זאת מיד כשמציעים את השידוך. כיוון שבציונות הדתית קיימות גישות שונות בדרכי מציאת הזיווג, אני קורא לשדכנים ולשדכניות להתרגל לעשות בירור גנטי זה כבר בשלב ההצעה.

ואם תאמרו שאין לדבר סוף (ואי אפשר לעשות אינספור בדיקות), התשובה היא שאנו בודקים רק את המחלות הנפוצות. ובאמת מי שיש לו במשפחתו או בשכנותו ילד עם מחלה קשה לא שואל שאלות כאלו ומבין כמה חשוב למנוע זאת.

כיום, הטכנולוגיות התפתחו עוד יותר, וגם זוגות שכבר נשואים יכולים למנוע הולדת ילדים עם בעיות. לכן אנו ממליצים להם לגשת ליועצת גנטית דרך קופת החולים ולשאול אותה איזה מחלות כדאי לבדוק. (המחיר אינו יקר, במיוחד לבעלי ביטוחים משלימים).

יש לציין שגם מי שעשה את הבדיקה של "דור ישרים", כדאי לו לעשות השלמה לבדיקות נוספות, כיוון ש"דור ישרים" בודק רק (ובצדק) מחלות נשלטות (רציסיביות). אך מחלות שולטות (דומינטיות), שבהם יש מעל 50% ומעלה סיכוי שיוולד ילד פגוע (ללא קשר לנשאות בן הזוג השני) הם לא בודקים כיוון שהדבר יכול לאמלל את הנבדק.

גם לבני הזוג הנשואים שאצלם נתגלו בעיות, ישנו פתרון. ישנה היום בדיקה הנקראת PGD (Preimplantation genetic diagnosis), ובה עושים הפריית מבחנה ובודקים את העוברים לפני החזרתם, מה שמאפשר כמובן להחזיר רק את העוברים הבריאים.

לסיכום אומר שמומלץ מאוד לעשות בדיקות אלו לפני השידוכים, אך גם אם הדבר לא נעשה – לא לומר נואש. והדרך האופטימאלית להתגבר על בעיה זו תהא על ידי הכנסת בדיקות אלו בצורה מסודרת במהלך החיים, מה שימנע בעיות קשות וצער מיותר אצל בני הזוג.

הצטרפו לפרויקט 252 וקבלו כלים מדהימים למציאת זוגיות. ההצטרפות ללא התחייבות >>