מתנדבי העמותה מביאים אוכל למבודדים
מתנדבי העמותה מביאים אוכל למבודדים באדיבות המרואיין

תדמיינו שנייה סיטואציה בה משפחה שלמה חולה בקורונה ומבודדת במלון כינר, ובשעה טובה ומזל טוב האם, חולת קורונה בעצמה, יולדת בן זכר. מה עושים בסיטואציה כזו? איך מרימים ברית?

עבור מאיר קווין, מנכ"ל עמותת רפואה ושמחה, לא מדובר בשאלה תיאורטית, אלא רק מקרה אחד מתוך רבים איתם הוא התמודד בשבועות האחרונים. "דבר ראשון עבדנו מול הגורמים המתאימים והשגנו אישור לאבא, שהיה בריא, להיכנס למלון, ואז הרמנו שם אירוע מטורף בתיאום עם פיקוד העורף".

איך מרימים 'אירוע מטורף' במלונית קורונה? באמצעות מתנדבים. הרבה מתנדבים. מתנדבים ומתנדבות שהכינו את הסעודה והכיבוד, מתנדבים ששינעו את זה. הארץ מלאה באנשים טובים שרק מחפשים במה אפשר לעזור, ומאיר והעמותה שלו לקחו על עצמם את מלאכת התיווך.

"הקמנו רשת חברתית בשם 'מחוברים און ליין', זו רשת עם כעשרת אלפים חברים כמעט מכל ישוב בישראל מדן ועד אילת, כשאני יכול להגיד לך בוודאות שבכל ישוב ביהודה, שומרון ובנימין יש לנו חברים".

מתנדב מביא תרופות למבודדים
מתנדב מביא תרופות למבודדים באדיבות המרואיין

המתנדבים מתחברים למערכת דרך הוואטספ, ובאמצעות המוקד שיושב בירושלים ופתוח משבע בבוקר עד 11 בלילה הם מקבלים משימות של חסד ועזרה לחולים, קשישים ומבודדים באיזור שלהם

"אנחנו מטפלים במאות פניות מידי יום" אומר מאיר, "וזה קורה במשך כמעט 24 שעות ביממה, כיוון שאנחנו מקבלים גם פניות מחו"ל. יש שש מאות קבוצות וואטספ אזוריות בישראל, ועוד כמאתיים ברחבי העולם".

כשאני מבקש ממנו רשימה של המקומות בעולם בהם הרשת פועלת, אני מקבל רשימה שלא היית מביישת מוצ'ילר מקצועי: אירופה, ארצות הברית, דרום אפריקה, אזרבייג'ן, המזרח הרחוק, אוזבקיסטן ואיראן ועוד.

"קשה למצוא נקודה יהודית בעולם שבה אנחנו לא נמצאים" הוא אומר בגאווה, "אנחנו מסייעים למטיילים בשעת חירום, מתעסקים בשינוע של תרופות, הנגשה של הרפואה המקומית ואפילו תרגום אם צריך".

אוקי, זה בשגרה. מה קורה בקורונה?

"אנחנו דואגים למבודדים לארוחות חמות" עונה מאיר, "וגם לערכות של תעסוקה לילדים או לדברים טכניים. הם צריכים מברשת שיניים? הם הרי לא יכולים לצאת. אחד המתנדבים יביא להם".

"אנחנו עובדים כרגע מול 16 מלוניות בהם שוהים חולי קורונה בכל רחבי הארץ, ועוזרים להם להיערך למצב. למשל מכונות כביסה, רוב בתי המלון לא היו מוכנים לעומס הכביסות".

הופעה במלונית קורונה
הופעה במלונית קורונה באדיבות המרואיין

"אתה בדיוק תופס אותי עכשיו בדרך למלונית קורונה בבית וגן" הזמן דוחק ומאיר נאלץ לסכם, " ארגנו להם מופע לילדים של הקוסם אהרון אביטל, וזה כבר המופע הרביעי שאנחנו מרימים, כמובן יחד עם ממתקים וצעצועים. רק בחודשים האחרונים הוצאנו קרוב לשמונה טון של ממתקים וצעצועים לילדים".

"מה שמעניין אותנו בסופו של דבר זה לצרף עוד ועוד אנשים למעגל ההתנדבות, אנחנו מאמינים שכל אחד יכול לתרום באיזור הקרוב שלו ובקלות".