בגלל הקורונה: המדינה פשטה את הרגל

לאחר מריבה עם הרשויות לגבי גובה המס - החליט חקלאי אוסטרלי להקים מדינה משלו, עד שהקורונה עצרה אותו.

מתנאל ראט , כ"ו באב תש"פ

בגלל הקורונה: המדינה פשטה את הרגל-ערוץ 7
פסלו של הוד מעלתו
צילום: iStock

מדינת "האט ריבר" הייתה במשך שנים אחת המדינות הקטנות והמוזרות ביותר בעולם. למרות שהיא הוקמה כמעט במקרה, היא הפכה להצלחה גדולה עד שלפני שבוע היא נאלצה לפשוט את הרגל בעקבות משבר הקורונה.

הכל התחיל לפני כ50 שנה, כאשר לאונרד קאסלי, חקלאי אוסטרלי, התווכח על גובה המכס שעליו לשלם לממשלה. לאחר שקאסלי הבין שהוא עומד להפסיד בדיונים המשפטיים הוא נקט בגישה יצירתית במיוחד- והכריז על השטח של המשפחה שלו כמדינה עצמאית.

קאסלי השתמש בחוק עתיק של הממלכה הבריטית שלטענתו מאפשר לו להתנתק מהממשלה האוסטרלית כל עוד הוא נשאר נאמן למלכה אליזבת. הרשות המקומית לא כל כך התלהבה מהתפנית, אבל טענה שיש צורך בהתערבות של הממשלה הכללית.

תוך כדי הדיונים בינו לבין הממשלה, קאסלי הכריז על עצמו כ"הוד מעלתו המלכותי- הנסיך לאונרד הראשון מהוט קאסלי", כדי לזכות בחסינות משפטית. לפי החוק העתיק, אין אפשרות להאשים מלך של מדינה שכנה בהליך משפטי- וכך זוכה קאסלי מכל ההליכים המשפטיים כנגדו.

מדינת האט ריבר של קאסלי התקיימה כמדינה לכל דבר עם דגל, מטבע עצמאי וגם הנפיקה ויזות ורשיונות נהיגה ואפילו גבתה מס הכנסה מתושביה. כאשר הדואר האוסטרלי סירב לספק שירות למדינה הקטנה, קאסלי אפילו הכריז מלחמה על אוסטרליה, שהסתיימה לאחר מספר ימים.

עם הזמן, תיירים מכל העולם זרמו למדינה הקטנה בשביל לקבל חותמת בדרכון, לקנות מזכרות ולפגוש את הוד מעלתו הנסיך. בהאט ריבר ניתן גם למצוא פסל ענק בדמות ראשו של הוד מעלתו ואף לדבר עם בני משפחת המלוכה בארמונם הצנוע.

אבל לאחר שנים של שגשוג והפיכה לאטרקציה תיירותית- המדינה הקטנה פשטה את הרגל. שנה שעברה נפטר בשיבה טובה הנסיך לאונרד, והוריש לבניו חוב של מיליוני דולרים לגורמים שונים. הבנים ניסו לשקם את המדינה הקטנה, אבל לאחר שבחודשים האחרונים הפסיקו להגיע תיירים בעקבות הקורונה- נאלץ הנסיך גריים למכור את אדמות אביו.

הנסיך מסר כי "זה מצער מאוד לראות את אבא בונה משהו למשך 50 שנה ולבסוף צריך לסגור אותו", אבל הוא אמר שהוא עדיין "גאה מאוד" באביו על פועלו. לדבריו, סיפור המדינה הקטנה התפרסם בכל העולם, וגם אם המדינה נגמרה, היא לא תשכח לעולם.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!