גריטת רכב
גריטת רכבצילום: איסטוק

תביעה על סך 45 אלף ש"ח הוגשה ע"י תושב יצהר לבית משפט השלום בירושלים נגד משטרת ישראל בגין איבוד רכב אותו החרימה ממנו.

בכתב התביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, נטען כי המשטרה החרימה את רכבו של התובע בחודש אפריל 2019, אך לא החזירה לו אותו בסיום מועד ההחרמה שנקבע ע"פ חוק. בעקבות כך פנה התובע למשטרה בבקשה להשבת רכבו – אך משטרת ישראל לא השיבה לבקשתו, ובקשה להחזרת הרכב הוגשה לבית המשפט.

בסופו של הליך קבע בימ"ש כי על המשטרה להשיב את הרכב לבעליו, אך אז הודיעה המשטרה לבית המשפט כי הרכב "נעלם".

"הנתבעת לא קיצרה הליכים ולא טרחה ליידע את התובע כי רכבו נעלם כבר במועד הראשון שנדרשה על ידי ביהמ"ש למסור עמדתה אלא משכה את התובע עוד חודש וחצי בלי רכב ובלא לומר לו כי אין לו מה לצפות לקבל לידיו את הרכב אשר משום מה נעלם ואבד", נכתב בתביעה.

"התובע נתקע בלי רכב ולא מצא רכב סביר שמתאים ליכולותיו הכספיות ולצרכיו עד ליום בו סוף סוף מצא ורכש התובע רכב". נכתב עוד.

התביעה התייחסה גם לאחריותה של חברת 'שגריר' שהייתה אמונה על שמירת הרכב: "לפי הודעת הנתבעת לביהמ"ש. שגריר היא שהתרשלה בשמירה על הרכב ובהתאם לכך נושאת שגריר באחריות שומר שכר לפי חוק השומרים".

הבוקר הגיבה המשטרה לפניית כתב גלי צה"ל שחר גליק כי הרכב הושמד בגריטה וכי הנושא נמצא בבדיקה.

עו"ד מנשה יאדו מסר: "משטרת ישראל אמורה הייתה להחזיר לתובע את הרכב בחודש אוקטובר 19, אולם רק לאחר סדרה של בקשות שהגשנו - דיווחה לביהמ"ש במרץ 20 כי הרכב נעלם. הרשלנות ברורה וכך גם הנזק, התנהלות של המשטרה והנסיבות תמוהות ומכאן התביעה".

ממשטרת ישראל נמסר: "הרכב נתפס על ידי המשטרה לאחר שעלה חשד כי שימש לביצוע עבירה פלילית והועבר כמוצג לאחסון בחברת שגריר. על פי נוהלי המשטרה מול החברה, החברה הייתה אמורה לגרוט את הרכב באישור ובנוכחות גורם משטרתי והנושא מצוי בבדיקה".