אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: איסטוק

כולם מדברים על דור 5 שעומד לחולל מפנה דרמטית בתחום הסלולר של כולנו. מה משמעותו של דור 5? האם הוא מותאם למכשירים הקיימים? מה השלכות הקרינה של הדור החדש על בני אדם? על השאלות הללו ועוד השיב ד"ר פול בן ישי, מרצה בכיר במחלקה לפיזיקה בפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטת אריאל, מומחה לתגובת חומרים וחומרים ביולוגים כמו העור האנושי לשדות אלקטרומגנטיים וגלי רדיו.

"דור 5 הוא המשך של מהפכת הטלפון שחווינו בארץ ובעולם ב-20-30 השנים האחרונות", אומר ד"ר בן ישי. "אנחנו בעידן דור 3-4 וקיבולת העברת המידע על הרשתות הקיימות נמצאת כמעט על הגבול של מה שניתן להכיל".

דור 5 נועד לאפשר קיבולת גדולה הרבה יותר על מנת שהמכשירים השונים יגבו זה את זה כמו בנסיעת מכוניות אוטומטיות, בית חכם ועוד, "זה עולם חדש שדורש הרבה העברת מידע", הוא אומר ומבהיר כי לשם כך נדרשים תדרים גבוהים בהרבה מאלה הפועלים כיום. המשמעות תהיה החלפת כמעט כל מכשיר חשמלי. "השיחות עדיין יהיו על דור 4, אבל לאט לאט כל המכשירים החשמליים יוחלפו".

לקראת המציאות הזו נכון לשאול מספר שאלות ובראשן האם הדבר באמת נצרך. האם אנחנו באמת צריכים שהמקרר יהיה זה שיזהה את החוסרים במזון ויזמין עבורנו את המזון מהמרכול, או שנוכל להסתדר ללא השירות הזה. בנוסף יש לשאול את שאלת ההשפעה הבריאותית עלינו ומדבריו של ד"ר בן ישי עולה שהשאלה הזו אינה נשאלת די הצורך, בין השאר בעקבות דהירת המיליארדים הרבים שמושקעים במעבר לדור 5.

באשר לעצם ההשפעה הבריאותית קובע ד"ר בן ישי כי אכן הדבר מזיק במידה מסויימת לבריאות, "בשנים האחרונות יש מאמרים ומחקרים שמעידים על כך שרמת חשיפה שלנו לסלולר גבוה מדי עד שיש אפקט מצטבר על בריאות הציבור. הכוונה היא שהדבר לא ישפיע על כל אדם אבל תהיה קבוצה באוכלוסייה שתרגיש תסמיני מחלה כלשהם, זה יכול להיות מסוג של אלרגיה ועד סרטן. אנחנו יודעים שהקרינה גורמת לסרטן. גוף של המממשל האמריקאי חקר שנתיים והוכיח שחשיפה אלקטרומגנטית של הטלפון גורם לסרטן אצל עכברים, ומה שגורם להם יכול לגרום גם לנו. זה אמנם לא כמו עישון אבל זה מגביר את אחוזי הסיכון. לכן יש קריאה בציבור לשקול אם רמת החשיפה מתאימה לנו".

"אם הולכים לעשות מהפכה, בוא נעשה אותה בצורה חכמה, עם מחקרי בריאות, ונבין את רמת הסיכון לחולי. את זה לא עושים. כאן הוויכוח הגדול. מדינות כמו שווייץ עצרו את כניסת דור 5", אומר בן ישי ומוסיף כי גם באיחוד האירופי מתחילה חשיבה מחודשת אודות השלכות הדור ה-5.

בהמשך הדברים יורד ד"ר בן ישי לנתונים מספריים ומסביר כי רמת הקרינה שנהיה חשופים אליה מהמהפכה המתקרבת היא פי 10 מהרמה שמתחילה להיות מסוכנת, וזאת מבלי לקחת בחשבון את השפעת המכשירים פולטי הקרינה הקרובים לגופנו ומעצימים את רמת הסיכון.

אך כאמור, סכומי העתק שהושקעו ברחבי העולם במיזם אינם מאפשרים חשיבה מחודשת על המהלך כולו והשלכותיו. "השקיעו כאן טריליוני טריליונים של דולרים בעולם. זה ידרוש את החלפת הפלאפונים שלנו בעוד 2000-3000 שקלים למרות שהמכשיר שלנו חדש. יש כאן השקעה כספית עצומה ואף אחד לא רוצה להחזיר את הגלגל לאחור".

עוד מציין ד"ר בן ישי כי לא כל הציבור יחוש בהשפעת הקרינה, אך תהיה קבוצה "שממש אסור להם להיות במקומות של קרינה". בהתייחס לתיאוריות הקונספירציה הקושרות בין הכנסת דור 5 לעולמנו לבין הקורונה הוא אומר כי אלו דברי הבל שמסיטים את תשומת הלב מהנתונים והמחקרים הרציניים לעבר הבלי הקונספירציות. "אלו תיאוריות חסרות בסיס ובגלל הרעש סביב התיאוריות האלה אנשים לא מסתכלים על הבעיות האמיתיות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו