אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מיזם חדש של ארגון 'קהלים' יקיים סדנאות הכנה לבר מצווה ובהם שיחות על מה שמעבר לפרטים הטכניים של הקריאה בתורה והנחת התפילין. את הסדנאות יעביר הרב יוני לביא, מראשי הארגון. שוחחנו אתו.

"להיות מתבגר זו אף פעם לא משימה פשוטה, בעיקר בעולם המבלבל שאנחנו חיים פה, ועוד יותר אם אתה נער דתי שחי על הגבול שבין שני עולמות, דתי ולא דתי. בתוך כל אלה הנער והנערה צריכים לפלס את דרכם".

על הצורך להתמקד בסדנאות דווקא לבנים, אומר הרב לביא: "מסתבר שיש פער בין הצד של הבנות לבנים. הבנות פתוחות יותר וזוכות להדרכה וסדנאות, ואצל הבנים יש מדבר, כאילו הכול צריך לבוא מעצמו וזה לא נכון. יש אצל הבנות משהו בשל יותר וקשוב יותר והבנים מעט משתרכים מאחור".

המציאות אצל הבנים רחוקה מלהצדיק את היעדר ההתייחסות. הרב לביא מזכיר את ההתמודדות עם תכני עולם האינטרנט והרשתות החברתיות כאחת הדוגמאות למציאות בה חיים בני הנוער. "יש התייחסות לעליה בתורה והנחת תפילין אבל להיות נער מתבגר זה מעבר לזה". הסוגיות עימן מתמודד נער מתבגר נוגעות לקשיי חברה, בירור מקומם מול ההורים, הסיבה לוויכוחים והמאבקים בתוך המשפחה, עניינים שבינו לבינה, הקשר בין הנער לרבש"ע, הקושי להתפלל וללמוד, שאלות על ההתאמה האישית לעולם הדתי ועוד, "לא מתייחסים לזה מספיק".

בעידן הקורונה הסדנאות שאותן מוביל הרב לביא מתקיימות בזום, מנה שמאפשר לבני נוער ממקומות שונים ומרוחקים להשתתף במקבצים משותפים. על זאת אנו שואלים אם המבנה הקבוצתי לא מונע אפשרות של שיח אחד על אחד בנושאים טעונים ורגישים כל כך. הרב לביא משיב ומחזיר אותנו לתפקיד ההורים בפאזל בניית אישיותו של הילד.

"תפקיד ההורים הוא להדריך את הבן והבת, אבל מעבר לכך יש צורך לעסוק בדברים שלא כל הורה יודע לבחור לגביהן את המילים הנכונות ולא כל הורה מתמצא במה שמעסיק נער או נערה מתבגרים. בסדנה ננסה לגעת בנקודות המשמעותיות יותר, להרגיע ולתת כלים".

"יש הרבה שאלות שנראות כשאלות של אמונה, אבל הן שאלות של מקומי האישי בחיים, שאלות שנובעות מכך שקרה אירוע קשה במשפחה או בין חברים ומתוך כך נוצר בירור אמוני. הורים ומחנכים צריכים למצוא איפה הדברים פוגשים את הילדים ברמה האישית. בני נוער מרגישים שצריכים תשובות אבל לא יודעים לחפש במקומות הנכונים ולכן חשוב שיהיו לצדם מבוגרים שיתנו קריאת כיוון".

והאם הקבוצתיות לא מעוררת אצל המשתתפים שאלות שלא העסיקו אותם מתוך שמיעת שאלות האחרים בקבוצה? "לא צריך לפחד משאלות. שאלה היא סוג של מקפצה שמביאה להבנה טובה ומעמיקה יותר. גם אם נער לא שאל ושמע חבר ששאל, אם הוא ישמע תשובה טובה אז גם הוא מרוויח. מעבר לכך יש דברים שמעניינים כל אחד באופן אישי, ואז יש גם אפשרות לפנות בשאלות ברמה האישית, מעבר לפניות בטלפון ובווטסאפ. הבעיה היא עם מי שלא שואל".

הדרכת הילדים מחייבת גם הדרכה של ההורים שלא כולם כידוע אנשי חינוך. "הורות זה מקצוע שמצריך התעדכנות תוך כדי תנועה. כל הורה לכמה ילדים יודע שיש דברים שעבדו אצל הילדים הגדולים ולא עובדים אצל הקטנים יותר. צריך לקחת את התפקיד שהקב"ה נתן לנו ברצינות. כדי לנהוג צריך ללמוד הרבה וכדי להיות הורה לא. לכן מומלץ להורים ללמוד, לשמוע, לצפות בהרצאות וגם לפנות למפגשים עם מנחי הורים".