ד"ר אלן בייקר
ד"ר אלן בייקר דוד הוכברג

השגריר אלן בייקר, מנהל המכון לדיפלומטיה ציבורית במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה מגיב לתביעת לשון הרע של רמי לוי נגד האו"ם בשם חברות המזון והסלולר שבעלותו נגד מועצת זכויות האדם של האו"ם בעקבות הקריאות לחרם והכללתן ב'רשימה השחורה'.

בייקר, לשעבר היועץ המשפטי של משרד החוץ ומומחה לדין בינלאומי, אומר כי הרשימה השחורה אינה מחייבת מבחינה משפטית את מדינות או חברות. "היא בגדר המלצה בלבד", הוא קובע.

"בפרסום הרשימה השחורה, חותרת המועצה לזכויות אדם, למעשה, תחת סמכותה של מועצת הביטחון של האו”ם, שעל פי פרק VII סעיף 41 למגילת האו”ם, היא הגוף הבינלאומי היחיד המוסמך להטיל סנקציות מסחריות על מדינות", מציין בייקר ומרחיב: "הרשימה השחורה אינה עולה בקנה אחד עם עקרונות משפטיות השולטות אשר אינן רואות דבר בלתי חוקי במעורבותם של מפעלים מסחריים פרטיים בפעילות עסקית בשטחים כבושים. לא ניתן להפעיל את המשפט הבינלאומי מול מפעלים מסחריים פרטיים".

לדברי בייקר פרסום 'הרשימה השחורה', ע"י המועצה לזכויות האדם של האו”ם מתערבת במחויבויות שבתהליך המשא ומתן לשלום במזרח התיכון, ובאופן ספציפי, בהוראות הסכמי אוסלו העוסקות בפיתוח כלכלי ושיתוף פעולה בין הצדדים. הסכמים אלה קיבלו אישור בינלאומי.

לדעתו אישור ופרסום הרשימה השחורה, וכל ניסיון ליישמה, פוגעים במעמדן הן של האו”ם והן של האיחוד האירופי, כאשר שניהם חתומים כעדים על הסכמי אוסלו, ולכן תמיכתם ברשימה השחורה מעמידה בספק את יושרם ואמינותם.