בלארוס על סף מהפכה

לוקשנקו מבטיח לפרוש לאחר תיקון החוקה אך ההפגנות ההמוניות נמשכות. מנהיגת האופוזיציה לאנשי הביטחון: "לא תיענשו אם לא תצייתו"

תגיות: בלארוס
מיכל לוי , כ"ח באב תש"פ

בלארוס על סף מהפכה-ערוץ 7
הפגנות המוניות בבלארוס
צילום: רויטרס

נשיא בלארוס, אלכסנדר לוקשנקו מתחיל להריח את הסוף המתקרב לכהונתו כשליט הכמעט נצחי של ארצו, ואתמול כבר החל לדבר לראשונה על האפשרות שיעביר את השלטון לידי אחרים, לאחר שיינקטו צעדים שבהם הוא חפץ.

לוקשנקו הגיע אתמול לביקור באחד המפעלים שנמצאים בבעלות הממשלה, בבירה מינסק, כחלק משגרת יומו. עובדים במקום הפגינו אומץ וקראו לו להתפטר.

בתגובה השיב להם נשיא המדינה כי התחייב לעשות זאת בהמשך. "אתה רוצה להחליף אותי", אמר לוקשנקו לאחד העובדים שקרא לו להתפטר, "אני מוכן לכך. אבל קח בחשבון שאם תפיל את הנשיא הראשון של בלארוס העצמאית, אתה תפיל גם את כל אלו שיבואו אחריו. זה יהפך למסורת, לא יכירו אצלנו חילופי שלטון בבחירות מסודרות, אלא רק בהפגנות אלימות".

לדבריו, הניצחון שלו בבחירות אינו נתון לוויכוח. "אני מוכן לקבל את זה שאולי אני מכהן זמן רב מדי בתפקיד, ואני מוכן גם לסיים את כהונתי בעוד חמש שנים למשל. אבל קודם צריך לתקן את החוקה, ולסדר את העניינים, כדי לוודא שהשלטון יעבור בצורה חלקה, ויופקד בידיו של מי שאכן ראוי לו, ולא חלילה וחס בידיהם של אנשים שאינם מכבדים את החוק ואת העם הבלארוסי".

עוד אמר כי בכוונתו להתחיל כבר בתקופה הקרובה בביצוע השינויים והתיקונים בחוקה, כדי לאפשר מאוחר יותר העברת שלטון מסודרת.

ובעוד לוקשנקו מבקר במפעלים ומנסה לשדר עסקים כרגיל, מתקבלים דיווחים על כך שעובדים רבים במפעלים הממשלתיים שובתים כבר שבוע ימים, חרף האיומים ששוגרו לעברם שיפוטרו מעבודתם.

התעשייה במדינה שייכת כמעט באופן מוחלט לממשלה, והאזרחים ברובם הנם עובדי מדינה, ופרנסתם תלויה באופן מובהק בחסדיהם של פקידי הממשל, עושי דברו של הנשיא לוקשנקו. לכן השביתה במפעלים הממשלתיים נחשבת לחריגה ואמיצה במיוחד, ובגלל זה היא נתפסת כאיום ממשי על המשך כהונתו של לוקשנקו כנשיא.

במקביל, גם התקשורת הממלכתית של בלארוס שובתת, וזאת התקשורת היחידה שפעילותה מותרת במדינה הקומוניסטית. מאז החליטו עובדי רשות השידור שהם יוצאים לשביתה, משדרת התקשורת מוזיקה ברציפות כבר שתי יממות לפחות.

התפתחות נוספת שהתרחשה אתמול הייתה כשמנהיגת האופוזיציה נשאה דברים ופנתה לכוחות הביטחון של בלארוס.

סבטלנה טיחנובסקיה, שהתמודדה מול לוקשנקו על הנשיאות, ולפי ועדת הבחירות זכתה בעשרה אחוזים מהקולות, נמלטה לליטא לאחר הבחירות, מחשש שתיעצר. בעלה שהיה פעיל אופוזיציה ותיק נעצר עוד לפני הבחירות לאחר שהכריז כי יתמודד על הנשיאות, והיא עצמה שלא הייתה מוכרת בכלל בקרב הציבור החליטה להחליף אותו, ובתוך זמן קצר הצליחה לאחד סביבה את כל גורמי האופוזיציה במדינה.

בנאום שנשאה מליטא, קראה טיחנובסקיה לכוחות הביטחון שלא לציית לפקודות של לוקשנקו. "העם הבלארוסי הוא עם נדיב, שאינו יכול לסבול מעשי אלימות", אמרה.

"אם תעזבו עכשיו את לוקשנקו ותפסיקו לציית לפקודותיו, העם יסלח לכם, לא נעניש אתכם על מה שעשיתם עד כה בשליחותו. אבל אם תמשיכו להתנהג באלימות כדי למלא את רצונו, העם לא יוכל לסבול זאת".