ההפגנה מול התאגיד ''כאן''
ההפגנה מול התאגיד ''כאן'' צילום: הודיה קלמן /TPS

הרב חיים נבון טען היום (שלישי) כי ההפגנות נגד תכנית "היהודים באים" של תאגיד השידור "לא עוזרות, ואפילו מזיקות".

עם זאת, הרב נבון תקף את האנשים שמבקשים מהציבור הדתי להכיל את התכנית משום שהיא תכנית סאטירה וכתב בחשבון הפייסבוק שלו: "ראינו איזו סובלנות אתם מגלים כשמישהו מעז להעביר ביקורת עדינה ומנומסת על תרבות הלהט״ב הרדיקלית".

הרב נבון הסביר בפוסט שפרסם מדוע הוא סובר שההפגנות נגד התכנית אינן מועילות. "זה מייצר עבורם מראית עין של אומץ ומרדנות ובהעדר הדבר האמיתי, גם מראית עין זה לא מעט. אין שום סיבה לתת להם את זה", כתב.

"תוכניות סאטירה בישראל מנסות למתג את עצמן כמרדניות ובועטות", הוסיף. "הבעיה היא שעצם הערך של מרדנות ובעטנות הוא הדבר הכי מיינסטרים בעולם המערבי מאז הסיקסטיז, בפרט בסביבה הקרובה של הבדרנים והאמנים".

לדבריו, "יש מעט מורדים אמיתיים, כמו ישי ריבו, שהעז להוציא לרדיו שיר על סדר העבודה של כוהן גדול ביום הכיפורים. כמה שירים כאלו היו ברדיו הישראלי מאז הקמתו ועד ריבו? אפס. לכן הוא מרדן. לעומת זאת, כמה צחוקים על היהדות היו בטלוויזיה הישראלית מאז הקמתה? ילאה הפה מלספור".

"להעליב את קודשי ישראל זה בטח לא 'אמיץ'", כתב. "נזכיר שוב את צ'סטרטון, שאמר שלהעליב את המסורת זה אמיץ כמו ללכת מכות עם סבתא - וזה גם לא מרדני במיוחד עבור בדרן, שכל הסביבה המיידית והמקצועית שלו טופחת לו על השכם בקצב אחיד".

"מי שמפגין נגד תוכנית סאטירה, מייצר לה מוצא דמיוני מהמלכוד הזה", ציין. "מצד אחד, ההפגנה לא באמת מזיזה להם, כי המפגינים אינם החבר'ה שלהם מתל אביב. מצד שני, זה מייצר עבורם מראית עין של אומץ ומרדנות, ובהעדר הדבר האמיתי, גם מראית עין זה לא מעט. אין שום סיבה לתת להם את זה".

אתמול כתב הרב נבון פוסט נוסף בחשבון הפייסבוק שלו על התכנית שעוררה עליה זעם בקרב ציבור המאמינים.

"אנשים שאומרים: 'אז צוחקים קצת על אבות האומה, מה קרה, קצת חוש הומור' - מעניין איך הייתם מגיבים לו צחקו כך בטלוויזיה, בהומור גס ומשפיל, על אמא שלכם", כתב הרב נבון.

הוא הוסיף, "אנשים שאומרים: 'למה הדתיים כל כך מתרגשים מקצת ביקורת סטירית על הערכים שלהם' - ראינו איזו סובלנות אתם מגלים כשמישהו מעז להעביר ביקורת עדינה ומנומסת על תרבות הלהט״ב הרדיקלית. אז גם לדתיים ולמסורתיים - רוב עם ישראל - יש ערכים שחשובים להם".

עם זאת, כאמור, הרב נבון סובר שההפגנות נגד התכנית לא מועילות. "אנשים שאומרים: 'משפילים בטלוויזיה את אבותינו ואת ערכינו, אז בואו נתעצבן מאוד ונעשה הפגנה' - תלמדו טוב יותר את החומר. בתגובה כזו תתנו להם בדיוק מה שהם רוצים. התגובה הכי טובה תהיה אם כל מי שמשפילים את אמונותיו וערכיו היה מכבה בשקט את הטלוויזיה, או לפחות מעביר ערוץ", דברי הרב נבון.