ירושלים של פינוי בינוי

עם רוח גבית מראש העיר ומשרי הממשלה ועם עשרות תכניות מאושרות, רכישת דירה בירושלים הופכת לחלום בר השגה.

תוכן שיוקי , כ"ח באב תש"פ

ירושלים של פינוי בינוי-ערוץ 7
פרוייקט "שדרות היובל" בירושלים
צילום: קרסו נדל"ן

בשנה וחצי האחרונות ניכרת האצה בקידום התוכניות למגדלי מגורים בירושלים.

יש לכך שתי סיבות עיקריות: ב 2017 אושרה התוכנית האסטרטגית לדיור של ישראל לשנת 2040 ובה יעדי דיור משמעותיים; וב 2019 נכנס ראש העיר משה ליאון למשרדי העירייה, והחל, בשיתוף פעולה עם הוועדה המחוזית של ירושלים, במתן אור ירוק לתוכניות רבות.

העיר המבוקשת בישראל עוברת התחדשות עירונית

המדיניות החדשה שהביא איתו ראש העיר משה לאון היא לאפשר לתושבים לרכוש דירה למגורים. זו מחליפה את המדיניות של ראש העיר לשעבר ניר ברקת שהאמין בקידום עסקים ואזורי מסחר על פני פרויקטים למגורים. בתקופה האחרונה עם כניסתו של השר ליצמן למשרד השיכון ושל השר דרעי למשרד הפנים, המגמה הזו צפוייה להמשיך ואף להתחזק. לפינוי־בינוי.

שומרים על קו האופק
צילום: מאיר דקל

ירושלים היא העיר המבוקשת ביותר בישראל. כ 10% ממשקי הבית בארץ ישקלו לרכוש בה דירה. 85% מהרוכשים בפועל הם משפרי דיור או כאלו שזו עבורם הדירה הראשונה. מכאן לא מפתיע כי מעל 70% מהמתעניינים ברכישת דירה בעיר יחפשו דירת 4-5 חדרים. מחירי הדירות בירושלים גבוהים מעט ביחס לרוב ישובי הארץ, והם עולים בדומה לממוצע הארצי לאורך השנים.

קו רקיע לפני הכל

התכניות למגדלים בירושלים, שעשרות מהן כבר אושרו, כוללות פרויקטים הנבנים לאורך צירי הרכבת הקלה, לאורך הקו האדום הקיים ולאורך הקו הירוק והכחול העתידיים. בשל החשיבות בשמירה על אופיה המיוחד של ירושלים מתכנני העיר מקפידים לשקול כל תכנית לגופה, תוך בחינה מעמיקה של השתלבותה בקו הרקיע של העיר, ובנקודות תצפית לעיר העתיקה. גם הגובה המשתנה של פני הקרקע בעיר מובא בחשבון.

שנה בלי שדרוג תשתיות
צילום: מאיר דקל

במקרים רבים תכניות פינוי בינוי כוללות בתוכן את נושא התחזוקה של מבנים ישנים באזור, במקרים אחרים נשקלת אופצית צמצום מספר יחידות הדיור בפרויקט, לטובת שמירה על ערכי הנוף. בכל פרויקט מתוכננים גם שטחים ירוקים ומבני תרבות כך שבעתיד נוכל לראות מבנים היסטוריים משולבים ברקמה אדריכלית לצד בנייני מגורים.

מתיחת פנים לשכונות ותיקות באמצעות פינוי בינוי

המציאות הנדל״נית בעצם מכתיבה קידום פרויקטים של פינוי-בינוי בעיר, היות ואפשרות להתרחבות לאזורים חדשים בירושלים כמעט ואינה קיימת. דוגמה לפרויקט פינוי-בינוי מסקרן במיוחד הוא 'שדרות היובל' של החברות קרסו נדל״ן וקדמת היובל בשכונת קריית יובל. הפרויקט כולל שלושה מתחמים של פינוי בינוי על ציר טהון, כשהראשון מביניהם נמצא בשלבי ביצוע.

פרוייקט "שדרות היובל" בירושלים
צילום: קרסו נדל"ן

שכונת קריית יובל ממוקמת במקום השלישי בין השכונות המועדפות למגורים בעיר, והיא פופולרית הן בקרב האוכלוסייה החילונית והן בקרב האוכלוסיה החרדית. השכונה הוקמה לפני כשבעים שנה ומאז כמעט ולא נעשתה בה השקעה לשדרוג תשתיות, בנוסף שטחי המגורים התרחבו בשיטה של טלאי על טלאי. כרגע מקודמים בשכונה שישה פרויקטים של פינוי-בינוי במסגרתם ייבנו 29 בניינים.

מתיחת פנים לשכונות ותיקות
צילום: מאיר דקל

ראש העיר על תוכנית התחדשות עירונית ברחוב טהון

״בכל פרויקט התחדשות עירונית שאנחנו עושים, אנחנו לוקחים על עצמנו לדאוג למוסדות ציבור, לבתי-ספר, גנים, טיפות חלב וקופות חולים. אנחנו מקימים פה רשת תחבורתית שאין באף מקום במדינה״, מתאר ראש העיר ירושלים, מר משה ליאון, את תהליך התכנון העתידי בשכונה.

״האתגר היה לקחת את רחוב טהון ולהפוך אותו לציר מרכזי ותוסס של השכונה ברגישות, ומבלי לפגוע באלמנטים המוצלחים הקיימים כמו; המרכז המסחרי ופארק המפלצת״, מסביר אדריכל הפרויקט. קרלוס פרוס ל׳פרוס אדריכלים׳.

פארק 'המפלצת' המיתולוגי
צילום: מאיר דקל

במסגרת הפרויקט ישודרגו התשתיות והשירותים ובסמוך לשכונה יוקם פארק רחב ידיים. חוויית המשתמש לאורך הרחוב תהיה של רצף חנויות, בתי קפה ומסעדות. ראש העיר, משה ליאון, צופה כי השינויים העתידיים לא רק שיובילו למגמה של משפרי דיור בשכונה, אלא אף יתחילו תנועה של תושבים חדשים מירושלים ומרחבי הארץ.