אמיר מויאל: "אני מרוויח שני שקל לספר ואני חושב שזה הוגן"

את אמיר מויאל אתם לרוב מכירים בפוזיציה מחויכת מעט, שנונה ועוקצת, אבל לרגל הוצאת ספרו החדש הוא מניח את הבדיחות בצד ומדבר בפתיחות

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , כ"ח באב תש"פ

אמיר מויאל: "אני מרוויח שני שקל לספר ואני חושב שזה הוגן"-ערוץ 7
אמיר מויאל ובנו
צילום: באדיבות המצולם

למה לך להוציא ספר? אני שואל את אמיר, הרי את התכנים שלך אתה מפרסם גם בפייסבוק, והקהל שלך כבר מכיר אותם. וגם אם נניח שכבר תצליח לשכנע אותם לצאת מהבית ולקנות, כמה כבר תרוויח מזה? שני שקל לספר?

"לגבי הפייסבוק", עונה אמיר, "זו שאלה טובה ששאלו אותי כבר בספר הראשון, ובאמת יש כאלו שלא קונים. אני אישית חושב שעדיין יש לספר מקום של כבוד, ובמיוחד במגזר ממנו אנחנו מגיעים. אני לא מכיר עוד מגזר שמנשק ספרים, אני לא מכיר עוד מגזר שמקפיד איזה ספר נמצא מעל איזה ספר בערמה".

במחשבה שנייה, אמיר מויאל
צילום: אמיר מויאל

"בנוסף, יש ערך למילה הכתובה, לא רק מילה שמופיעה בספר אלא בכלל, לכתוב משהו. שמילה כלשהי לא רק נאמרה אלא גם נכתבה, נדפסה. יש משפט שמיוחס להרבה אנשים, אבל בוא נגיד לרב צבי יהודה לצורך העניין, "לא כל מה שחושבים אומרים, ולא כל מה שאומרים כותבים, ולא כל מה שכותבים מפרסמים..."

"כשאתה מפרסם בספר זה לא כמו בפייסבוק, יש פה אמירה שהדבר ראוי להיות בכתב. כחלק מהאמירה הזו עשיתי גם איזושהי עבודה של ברירה וליקוט, לא כל סטטוס ובדיחה זכו להיכנס, אלא רק הטובים ביותר".

"גם מהבחינה טכנית" מסכם אמיר את הנושא, "בספר אפשר לדפדף, אתה לא תלוי וויי-פיי או טעינה, ובנוסף, בספר יש ציורים שצוירו במיוחד". אוקי, הבנו, יש לספר יתרונות. ומה לגבי העניין הפיננסי?

"קצת פרגנת עם השני שקל" צוחק אמיר, "זה נכון בהרבה מקרים, אבל לפעמים זה אפילו פחות". אז למה בכל זאת? "לא באתי להתעשר מהספר" עונה אמיר בפשטות.

עמוד לדוגמה מהספר החדש של אמיר מויאל
עמוד לדוגמה מהספר החדש של אמיר מויאל
באדיבות היח"צ של ידיעות ספרים

"יכולתי להוציא את הספר לבד כמו שחנוך דאום עשה, אבל בחרתי שלא לעשות את זה. הוצאה עצמית דורשת הון עצמי ולקיחת סיכון לא מבוטל, הון וסיכון שההוצאה לאור לקחה על כתפיה במקרה שלי".

"אז גם ברווחים, חנויות הספרים לוקחות את חלקם, ואחריהם ההוצאה שהשקיעה עימוד, עיצוב גרפי, עריכה לשונית, איורים, עלויות אחסנה ולוגיסטיקה וכמובן דפוס. מדובר בעשרות אלפי שקלים. אי אפשר ליהנות משני העולמות, גם לא לקחת סיכון וגם לרצות להרוויח עשרות שקלים לספר".

"אגב" הוא מסכם בחיוך, "אם תזמינו ישירות ממני, ההוצאה עדיין תקבל את חלקה, אבל נתח גדול יותר מהאחוזים יגיע לכיס שלי במקום לרשת חנויות ספרים כלשהי ואתם גם תקבלו הקדשה, שזה תמיד נחמד".