בנות שירות נכנסות למערכת ללא הכשרה?

היעדר תקציב מדינה מונע ממשרד החינוך לתקצב את הכשרת בנות השירות הלאומי לקראת שנת הלימודים הבאה. בארגון זהות מקיימים הכשרה עצמאית

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח באב תש"פ | עודכן: 22:23

בנות שירות נכנסות למערכת ללא הכשרה?-ערוץ 7
חייבות הכשרה
צילום: זהות

שנת הלימודים מתקרבת ואיתה לא מעט אתגרים לנוכח ההתמודדות עם הקורונה.

בין השאר צפויה התמודדות לא מבוטלת לבנות השירות הלאומי שהכשרותיהן לקראת השנה הבאה ככל הנראה בוטלו. בארגון 'זהות' הוחלט לקיים סמינריונים בקפסולות עבור בנות השירות של הארגון.

ישראל בן פזי, מנכ"ל 'זהות', מתייחס להחלטת ארגונו ומסביר את חשיבות ההכשרה לקראת כניסת בנות השירות למערך החינוך בישראל: "בנות השירות שלנו נכנסות ללמד זהות יהודית בבתי ספר ממלכתיים והן צריכות הכשרה כמו עמידה מול כיתה, שימוש בדרמה כדי להפוך את השיעורים לאטרקטיביים. דרושה הכשרה והתמקצעות בכלים. הכשרה נוספת היא עומק רוחני לפני הגעה לבתי ספר שאינם דתיים. צריך להזהיר ממה שמתפרש כ"הדתה". מדובר בעמדה נפשית של מה שמקובל בציבור הכללי ומה לא".

על סוגיה זו של הכנת בת השירות להתמודדות עם טענות של "הדתה" אומר בן פזי כי "בת שירות צריכה להיות שליחה נאמנה של הורי התלמיד החילוני. הם אמנם רוצים זהות יהודית אבל בבית לא מקיימים אורח חיים דתי. הם לא רוצים שבת השירות תיכנס לפסים מעשיים של החיים היהודיים". את ההיכרות עם הרגישויות השונות והדרך הנכונה לפסוע בתוך המורכבות הזו מקבלות הבנות בסמינריוני ההכנה.

"כרגע משרד החינוך לא מתקצב את הסמינריונים. יש תרעומת גדולה על כך ש-4000 בנות נכנסות לעבודה בתחום החינוך רק עם הכשרת זום", אומר בן פזי ומספר כי בארגונו החליטו שלא להמתין להחלטה אחרת של משרד החינוך ובחרו לעשות מעשה.

"יש אצלנו כ-250 בנות במרכזי זהות. פיצלנו את ההכשרה. בכל שנה כולן ביחד בהכשרה. השנה פיצלנו לחמש מקומות שונים בארץ ובכל מקום נעשית חלוקה לקפסולות קטנות". ההכשרה וההכנה לשנת השירות מתבצעת אמנם ללא ההווי שליווה את ההכנות מדי שנה כאשר כולן נמצאות במקום אחד עם הופעת אמנים וחוויה משותפת, ובמקום זאת הבנות חוזרות מדי יום לביתן וחוזרות למחרת להמשך ההכשרה. החלוקה לחמישה מוקדים מאפשרת לכל בת להגיע להכשרה המתבצעת בסמוך למקום מגוריה, "החמרנו על עצמנו בכללים כדי להתחיל את השנה ללא תקלות והידבקויות", אומר בן פזי.

"משרד החינוך רוצה לתקצב את זה, אבל בגלל שאין תקציב מדינה משרד החינוך לא יכול לתקצב. לצערי משרד החינוך לא השכיל למצוא את הפתרון שיאפשר את קיום ההכשרות".

להערכתו של בן פזי בתוצאות של היעדר ההכנה ניתן יהיה לחוש בשלב מוקדם מאוד. "בכל מקום שיכניסו בנות ללא הכשרה זה יורגש. לא הגיוני לתת לבת משימה בלי לתת לה את הכלים".