מחבלי חיזבאללה הורשעו ברצח רפיק אל-חרירי

ארבעה פעילי חיזבאללה הורשעו בחיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי. בית הדין הבינלאומי: לחיזבאללה וסוריה לא היה קשר.

ערוץ 7 , כ"ח באב תש"פ

מחבלי חיזבאללה הורשעו ברצח רפיק אל-חרירי-ערוץ 7
רפיק אל-חרירי
צילום: רויטרס

בית הדין הבינלאומי של האו"ם קבע היום (שלישי) כי ארבעה פעילי חיזבאללה תכננו והוציאו לפועל את רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי לפני יותר מ-15 שנה.

על פי בית הדין בהאג, רמטכ"ל חיזבאללה לשעבר מוסטפא בדר א-דין ניהל את הפעולה לחיסול אל-חרירי. בית הדין קבע גם שאין ראיה שקושרת את הנהגת חיזבאללה או המשטר הסורי לביצוע הרצח.

פסק הדין הוא נגד ארבעה אנשים פרטיים ולא מאשים את חיזבאללה באופן ישיר. מזכ"ל חיזבאללה נסראללה הודיע ביום שישי שלא יקבל כל הכרעה של בית הדין.

"חרירי נהרג ללא ספק מסיבות פוליטיות בגלל ההתנגדות שלו לשליטה של סוריה וחיזבאללה בלבנון. בעל ברית של חרירי כמעט נרצח בהתנקשות לפני מותו של חרירי", אמר ראש חבר השופטים בעת הקראת פסק הדין שמשתרע על פני 2,600 עמודים. "רצח חרירי היה אירוע טרור שנועד להטיל אימה על העם הלבנוני", אמר נשיא חבר השופטים דויד רה. "זו לא היתה מתקפה על רקע אישי".

השופט החוקר סיפר: "גמלה בליבם ההחלטה לרצוח אותו בגלל סירובו להאריך את כהונת הנשיא דאז ולמנות מקורבים למשטר הסורי בצמרת השלטון הלבנוני באותם ימים".

ארבעת הנאשמים לא נכחו בדיון היום. בדר א-דין חוסל בסוריה וייתכן שגם השלושה האחרים לא בחיים. הם אינם במעצר ולא השתתפו במשפטם.

אל-חרירי, מיליארדר מוסלמי-סוני, נהרג לצד 21 אנשים נוספים בעת שמכונית תופת התפוצצה בסמוך לשיירה בביירות. הוא נתפס כמתנגד להשפעה האירנית והסורית בלבנון.