גלעד שריג
גלעד שריגצילום: אביב גוטליב

גלעד שריג, מנהל המחקר בחדר המסחר של בנק הפועלים אומר לערוץ 7 כי הדור החמישי של רשתות התקשורת יביא עימו בשורה משמעותית לאזרחים ולבעלי עסקים.

"כמו כל שוק התקשורת העולמי גם שוק התקשורת שלנו מתפתח ומדובר בהתפתחות טכנולוגית משמעותית. השלב הבא בהתפתחות הוא הדור החמישי שיאפשר לחבר את כל המכשירים לאינטרנט ובעיקר לצרכן הקטן יכולת תעבורה של מידע מאוד רחב בקצב מאוד מהיר. אם היום לוקח להוריד סרט כרבע שעה זה אמור לקחת הרבה פחות זמן. המצב הזה משדרג משמעותית גם את העולם העסקי, במיוחד בעידן שבו אנחנו חווים את משבר הקורונה ואת העבודה מרחוק", מסביר שריג.

לשאלה מדוע קיימת תחושה שאנחנו בישראל מתעדכנים בטכנולוגיות האלה הרבה אחרי חלקים ניכרים מהעולם עונה שריג, "מצב חברות התקשורת בישראל גורם לנו להתחבר למגמה אחרי מדינות אחרות בעולם. באירופה כבר יש דור 5 ואני מניח שגם אנחנו בעוד שנתיים-שלוש נראה ונרגיש את ההשפעות שלו".

לדבריו, המכרז שאיתר את שלוש החברות שיניחו את התשתית נעשה באופן הנכון ביותר, אבל זה גם יעלה לנו יותר.

"זה מכרז שנעשה בצורה הנכונה, כולל תמרוץ לחברות לפרוס תשתית כמה שיותר רחבה וכמה שיותר מהר. כל עסק כלכלי כשהוא משקיע סכומים גדולים – מקווה ומצפה להחזיר תשואה ראויה למשקיעים. גם במקרה הזה אם חברה משקיעה מאות מיליוני שקלים, אני מניח שהן ירצו להראות החזר על ההשקעה. זה יקרה בכך שהצרכנים יקבלו תמורה יותר גבוהה לדור החמישי ויצטרכו לשלם יותר משמעותית".

"יש מירוץ הצטיידות של החברות הללו כדי לקבל כמה שיותר החזר מהמדינה על מה שהשקיעו. זה הולך להיות קטר שמאפשר לצמיחה להתרחש באופן יותר טוב וחלק. אנחנו לא נראה נפילות ועיכובי תקשורת שמאוד מרגיזים אותנו כצרכנים ועל אחת כמה וכמה את מנהלי העסקים שמתבססים על רשתות והעברת נתונים. מדובר במשהו שיפתח לנו שער לעתיד טכנולוגי ותקשורתי הרבה יותר טוב והרבה יותר מהיר", מוסיף שריג.

לגבי החששות שמועלים מהטכנולוגיה החדישה הוא אומר, "אני לא קונה שום דבר מתאוריית הקונספירציה של דור 5. אלו תאוריות שמופצות ברשת והן לא יותר מאגדות אורבניות".