בנות השירות שמצאו פתרון לתקיעת השופר למבודדים ומבוגרים

בנות שירות מ'הילמ"ה' הקימו אתר במטרה לאפשר למבודדים למצוא מי שיתקע להם בשופר. הן חברו לרשת אמי"ת ולאיחוד בתי הכנסת ויצאו לדרך.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ח באב תש"פ

בנות השירות שמצאו פתרון לתקיעת השופר למבודדים ומבוגרים-ערוץ 7
נעמה שפוני
צילום: רעות שרמר

השנה יעבור ראש השנה כשאלפי יהודים ימצאו את עצמם, ככל הנראה, בבידוד. ב'הילמ"ה' (הייטק למען החברה) חשבו, יזמו, מצאו, פיתחו ופרסמו פתרון שיימצא לכל מבודד מי שיתקע לו בשופר.

בשיחה עם ערוץ 7 סיפרה נעמה שפוני, המסיימת שנת שירות שנייה ב'הילמ"ה', על מיזם 'יום תרועה' שהפך כבר לאתר אינטרנט המשבץ את בעלי התוקע למבודדים החפצים לשמוע תקיעת שופר.

תחילה סיפרה שפוני על עבודתה ב'הילמ"ה'. "לאורך כל השנתיים שאני בהילמ"ה אנחנו מפתחות אפליקציות למקומות שעוזרים בתחומי הרווחה והחינוך", אמרה לערוץ 7. "המטרה שלנו זה לנתב קידמה טכנולוגית למען החברה".

"בתפקידי בשנה הראשונה הייתי מתכנתת בתוך צוות", הוסיפה. "השנה אני מנהלת צוות של כשמונה בנות".

"המיזם יום תרועה", ציינה, "הוא מיזם שחשב עליו יוסי צוריה מנכ"ל ומייסד הילמ"ה, יחד עם מיכל אופיר סמנכ"לית פרוייקטים בהילמ"ה. הם הבינו שבראש השנה עדיין יהיו אנשים בבידוד ויהיו המון אנשים שלא יוכלו ללכת לבית כנסת ולשמוע תקיעת שופר".

שפוני, יחד עם שלוש בנות מהצוות שלה, רעות אביטל, שני קהתי ושקד סולומון, חשבו על דרך קלה למבודדים למצוא מי שיתקע להם בשופר. "הקמנו אתר שנקרא יום תרועה, שבו כל אחד יכול להירשם, או בתור בעל תוקע או בתור בנאדם בבידוד", סיפרה. "אנחנו לוקחים את כל המבודדים שנרשמים ומחפשים להם בעל תוקע שנמצא בקרבתם. הם יכולים לבקש מישהו שיתקע להם בשופר ברחוב והם יצאו למרפסת ואפשר גם בכניסה לבית".

אתר יום תרועה
צילום: הילמ"ה

שפוני, כאמור, מסיימת את שנתה השנייה ב'הילמ"ה' ומציינת כי המיזם הזה "הוא אחד החשובים שיצא לי לפתח. אני באמת רואה את האיחוד שזה יגרום לעם ישראל, אני כבר רואה את כל הרצון הטוב של האנשים לקום וללכת בכל השכונה ולתקוע בשופר".

"זה מעבר לתקופת הקורונה", הוסיפה. "זה משהו שיכול להמשיך איתנו לעתיד. יש המון אנשים זקנים שלא יכולים ללכת לשמוע שופר בבית כנסת וצריכים כל שנה לחפש להם מי יתקע בשופר. אנחנו מוצאים להם פתרון על ידי אנשים צדיקים שרוצים להתנדב ולעזור לאחים שלהם".

לדבריה, "כשהבנו את חשיבות המיזם פנינו לרשת אמי"ת, שהבינה את החיבור שזה עושה בעם ישראל, והם החליטו לפרסם את זה בכל בתי הספר שלהם. בנוסף אנחנו בקשר עם ארגון איחוד בתי הכנסת בישראל, שגם מקדמים את זה שכל בנאדם שצריך יגיע אליו מישהו שיתקע לו בשופר".

"חשוב לי להדגיש, שכל בעלי התקיעה שירשמו וישתבצו יקבלו מראש את כל הפרטים על מי שהם הולכים לתקוע להם", אמרה, "והאנשים שבבידוד יקבלו מראש פרטים על בעל התוקע והשעות. כדי לדאוג שלא ישאר נרשם שאין לו בעל תוקע, אנחנו נגייס אנשים שיתגברו".

לסיכום אמרה: "אני מרגישה כבוד להיות חלק מהילמ"ה".

אתר יום תרועה