שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם 5 שרי חוץ ערבים

אשכנזי שוחח, בין השאר, עם שר החוץ של איחוד האמירויות שיח' עבדאללה בן זאיד ושר החוץ של עומאן, יוסף בן עלוי בן עבדאללה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ח באב תש"פ

גבי אשכנזי
גבי אשכנזי
צילום: אוליבייה פיטוסי - פלאש 90

בעקבות פריצת הדרך ביחסים בין ישראל לבין איחוד האמירויות, שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם 5 שרי חוץ ערבים ודן איתם בהתפתחויות האחרונות.

כפי שפורסם, אשכנזי שוחח, בין השאר, עם שר החוץ של איחוד האמירויות שיח' עבדאללה בן זאיד ושר החוץ של עומאן, יוסף בן עלוי בן עבדאללה.

בשיחה עם שר החוץ של איחוד האמירויות שלח אשכנזי צילום של דגלי איחוד האמירויות וישראל מתנוססים בנתניה והדבר ריגש מאוד את שר החוץ של איחוד האמירויות. "הישראלים מאוד שמחים על זה", אמר לו אשכנזי.

משרד החוץ שמחזיק נציגות באבו דאבי שמסונפת לסוכנות האו"ם לאנרגיות מתחדשות – הניח את התשתית ליחסים מלאים בין ישראל לבין איחוד האמירויות. משרד החוץ והנציגות באבו דאבי נערכים לממש את פוטנציאל היחסים עד שיוחלט על הקמת שגרירויות.

במשרד החוץ מזכירים כי המשרד הוא שהגיע להסכם עם איחוד האמירויות על הקמת הביתן הישראלי ביריד אקספו שנדחה לאוקטובר 2021. המשרד החוץ פעיל מאוד במפרץ הפרסי ב-20 השנים האחרונות ועומד בקשר עם אנשי ממשל, גורמים לא רשמיים, חברות עסקיות וגורמים שונים. בשנים האחרונות יש זינוק בכמות הביקורים של משלחות ישראליות רשמיות במפרץ הפרסי. אם בין השנים 2016 – 2018 היו רק 4 משלחות ישראליות באיחוד האמירויות בשנת 2019 היו 15 משלחות וכולם מזוהות שטופלו על ידי משרד החוץ. זאת, לא כולל אנשי עסקים שהגיעו באופן עצמאי לקידום עסקים והשתתפות בתערוכות. הנציגות הישראלית באיחוד האמירויות מסונפת לסוכנות האו"ם לאנרגיות מתחדשות אירנה הוקמה בשנת 2014. באוקטובר 2017 עברה לנוכחות של נציג קבוע ומוכר על ידי המקומיים עם דרכון דיפלומטי, משרד ודגל ישראל בתוך משרדי הסוכנות.

משרד החוץ סייע עד כה ל- 500 חברות ישראליות לפעול באיחוד האמירויות. מדי שבוע פונות כ- 10 חברות ישראליות למשרד החוץ בבקשה לסיוע להתחבר לחברות מקומיות באיחוד האמירויות. ומשרד החוץ אירח ביקורים של אנשי עסקים מהאמירויות בישראל. נציג משרד החוץ במכון היצוא מסייע ליצירת חיבורים בין חברות ישראליות לחברות מפרציות. התחומים הפופולאריים לשיתופי פעולה הם מים, טכנולוגיה, חקלאות, בריאות, פינטק, ביטחון מולדת וסייבר. משרד החוץ מטפל כיום ב-20 פרוייקטים משותפים שההיקפים שלהם נאמדים במאות מיליוני דולרים.

עוד מציינים במשרד כי קיים עניין רב בישראל ובאיחוד האמירויות בשיתופי פעולה בתחום הקורונה. בחודש שעבר נחתם הסכם שיתוף פעולה בין חברת Group 42 מאבו דאבי לרפאל לפיתוח בדיקות קורונה מהירות בשדות תעופה.

ישראל גם משקיעה כסף רב בהכנות להקמת ביתן ישראל ביריד אקספו דובאי, פרוייקט לאומי אשר מובל על ידי משרד החוץ . לפי הערכות צפויים לבקר בו 25 מליון איש רובם מהמפרץ הפרסי.

בתוך כך, שר החוץ גבי אשכנזי שוקל להיענות להזמנה של שר החוץ הגרמני הייקו מאס ולהיפגש עם כל שרי החוץ של האיחוד האירופי שמתכנסים למפגש גימניש הבלתי פורמאלי בברלין.