משרד החינוך תומך בתוכנית 'היהודים באים': סאטירה - כלי חינוכי

משרד החינוך דחה דרישה להסיר את תכני 'היהודים באים' של התאגיד כאן. "סאטירה היא כלי חינוכי המעורר לחשיבה וביקורת".

ערוץ 7 , כ"ט באב תש"פ

יואב גלנט
יואב גלנט
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שר החינוך, יואב גלנט, דוחה את הדרישה להסיר מיידית את תכני הסדרה הסאטירית 'היהודים באים' מאתר משרד החינוך.

יו"ר המזכירות הפדגוגית של משרד החינוך, מירי שליסל, הסבירה כי "סאטירה היא כלי חינוכי המעורר לחשיבה וביקורת ומתחבר לעולמם של התלמידים. עקרונות אלו באים לידי ביטוי באתר תנ"ך ממלכתי, בהתאם לנכתב במבוא לתכנית הלימודים בתנ"ך: 'השאיפה היא שהתלמיד יהיה מעוניין לבחון את ספר התנ"ך ולהעמיק בסיפוריו ובמסריו, ואף ימצא שחלק מלבטיו מקבילים ללבטי הגיבורים בתנ"ך, ולדילמות הקשורות לחיי הפרט והחברה בישראל כיום'".

"מתוך תפיסה זו נבחרו מספר סרטונים איכותיים, שמאפשרים לתלמיד בחינוך הממלכתי לגלות עניין בסיפורי התנ"ך ולהזדהות ו/או לבקר את גיבוריו. הסרטונים שמופיעים באתר נבחרו בקפידה ונועדו להעלות דיונים חשובים בכיתה (ללא פגיעה או ביזוי של התנ"ך) - כגון הדיון על ההוגנות של האל במעשיו ביחס לאיוב - דיון שעולה הן מתוך מערכון של 'היהודים באים' והן מתוך פרשנים מסורתיים שונים".

"הנושאים הללו הם לגיטימיים וחיוניים בהוראת התנ"ך בחינוך הממלכתי. סרטונים נוספים מן הסדרה המופיעים באתר עוסקים באליהו, ביונה ובדוד וגולית והם בעינינו ראויים ומתאימים. עמדה זו הוצגה בפני שר החינוך ומנכ"ל המשרד והתקבלה על ידיהם", כתבה יו"ר המזכירות הפדגוגית.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: ''משרד החינוך מבהיר כי המכתב מטעמה של יו"ר המזכירות הפדגוגית מירי שליסל והתוכן שבו מייצגים את עמדתה בלבד ולא הובאו בפני השר והמנכ"ל, ולפיכך לא קיבלו את אישורם''.