״מסע לעמק השווה״
״מסע לעמק השווה״צילום: דוברות

שר התקשורת יועז הנדל והרב בני לאו מקימים פורום חדש שמטרתו להביא לאיחוי הקרעים בחברה הישראלית.

עם פגישתו הראשונה החליט הפורום להרחיב את שורותיו ולקדם מסע בן 40 יום, מראש חודש אלול, שחל מחר, ועד ליום הכיפורים.

במסגרת המסע יבקרו במספר רב של נקודות בארץ, נקודות חיכוך, אזורים רגישים, או כאלה המהווים פצע פתוח בחברה הישראלית, על מנת לגעת במחלוקות ובפערים. לדוגמא: מערת המכפלה, נחל האסי, נצרת ועוד.

מחר (חמישי) תארח את חברי הפורום חברת הכנסת לשעבר אורית סטרוק בחברון.

''בתקופה האחרונה אני חי עם תחושה שמפלס השנאה ברחובות הולך ומתגבר. זה מדיר שינה מעיני. מצאתי את עצמי, כפוליטיקאי, במציאות ישראלית לא פשוטה", אמר הנדל. ''משבר כלכלי שכמוהו לא ידענו לצד משבר אמון וקרע חברתי עמוק. אני מסתכל ימינה ושמאלה, למעלה ולמטה ומחפש מי יקח אחריות ויוביל להרגעת הרוחות ולפיוס לאומי.

''בסוף אין בררה אלא להבין שאין אחרים. אנחנו הפוליטיקאים נכשלנו לצערי בהקמת קבינט פיוס פוליטי אז נקים כזה בחברה האזרחית. אנחנו, הישראלים, זקוקים לקריאת השכמה, לתזכורת לסכנה שטמונה בחוסר היכולת להתווכח. זקוקים למגדלור של פיוס.

''זוהי אחריותי כנבחר ציבור לעשות הכל כדי להרגיע את הרוחות. ומכאן הרעיון לייצר פורום פיוס שיעסוק בפרקטיקה של חיבור וויכוח. הפורום כולל קבוצת אנשים בעלי משקל בציבוריות הישראלית, קבוצה שלמילים שלה יש משמעות''.

לדברי הנדל, ''זוהי מלחמה על השלום הפנימי, לפני שזה מאבק פוליטי. כדי לבנות גשרים צריך לדעת להעמיד יסודות חזקים משני הצדדים. רק אחרי זה קורות שמחברות״.

הרב בני לאו אמר כי ״המטרה היא לצאת למסע של ארבעים יום לנקודות של קונפליקטים ולנהל מפגשי שיח בשפה של אחים ולא בשפה של שכנים. שפה של שכנים מביאה לתוצאה של 'גדר טובה'. שיח של משפחה עם קונפליקטים לא מאפשר פתרון של גדר אלא של מבט ומבע. לשם אנחנו חותרים״.

בין חברי הפורום: יועז הנדל, חכם דוד מנחם, אורית סטרוק, בת גלים שער, הרב בני לאו, השופט בדימוס אליקים רובינשטיין, יהודה משי זהב, יפעת ביטון, איילת נחמיאס ורבין, ארז ביטון, פניה עוז זלצברגר, מיכל קידר, יוסף חדאד.