ראשי שדולת ארץ ישראל לנתניהו: אשר בניה ביו״ש והסדר את המאחזים

על רקע דחיית הריבונות והקפאת אישורי הבניה ביו״ש פנו ראשי שדולת ארץ ישראל במכתב דחוף לראש הממשלה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ו' באלול תש"פ

ראשי שדולת ארץ ישראל לנתניהו: אשר בניה ביו״ש והסדר את המאחזים-ערוץ 7
שדולת ארץ ישראל
צילום: מאיר אליפור

ראשי שדולת ארץ ישראל ח״כ חיים כץ (הליכוד) וח״כ בצלאל סמוטריץ׳ (ימינה) אמר הבוקר (רביעי) לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרשו לפעול לקידום הבניה ברחבי יהודה ושומרון והסדרת ההתיישבות הצעירה.

המכתב מגיע על רקע הפרסום כי מועצת התכנון העליונה (מת״ע) לא התכנסה כבר כחצי שנה ובשל כך אישורים לאלפי יחידות דיור מעוכבים ומתבצעת בפועל הקפאת בניה.

במכתבם לנתניהו כתבו ראשי השדולה כי תקופת ההמתנה להחלת הריבונות צריכה להיות מנוצלת לחיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן.

ראשי השדולה דרשו מראש הממשלה לפעול לקידום מספר צעדים כבר בתקופה הקרובה בהם הסדרת ההתיישבות הצעירה כך שיובטח שבפעם הבאה שתעלה על הפרק החלת הריבונות, אף ישוב לא יישאר מאחור. ראשי השדולה מזכירים את החלטת הממשלה להכיר במבואות יריחו כישוב, כדוגמא לצעדים הנדרשים כעת ביחס לישובים נוספים.

בנוסף דרשו לאשר את קידום תכניות הבניה וכינוס מועצת התכנון העליונה לתכנונן של כ-6,000 יח"ד. לדברי ראשי השדולה ״שום תהליך מדיני משום סוג אינו יכול לכלול הקפאת ההתיישבות, ויש לחדש מיד את תנופת התכנון והבניה, בדגש על חיזוק ישובי-העומק שהוגדרו כ"מובלעות".

ראשי השדולה מספרים כי ״למעלה ממחצית תכניות הבניה שאושרו מדינית, אינן מקודמות בפועל בגלל מחסור כרוני בכח אדם" במנהל האזרחי. הם דורשים לפתור לאלתר את הבעיה ע"י תוספת תקנים ושיפור תנאי השכר של עובדי לשכת התכנון והתאמתם למקובל בישראל. "אנו משוכנעים שבידך לפתור את הבעיה הזו" - כותבים ראשי השדולה לראש הממשלה.

בנוגע לנושא שימור שטחי C, נושא שנדון לאחרונה פעמיים בועדת החוץ והבטחון של הכנסת, בהשתתפות חלק ניכר מחברי השדולה, דורשים יושבי ראש השדולה מראש הממשלה לבצע צעד "חיובי, מיידי ויעיל" לשימור אדמות המדינה הפנויות בשטח C - באמצעות הקצאתן לצרכי יעור, מרעה וחקלאות.

לסיכום כותבים ראשי השדולה כי "השדולה בראשותנו הציבה צעדים אלה כיעדים ברי-השגה, ותפעל בתקופה הקרובה לקידומם ולמימושם. אין לנו ספק שכראש הממשלה המעונין בקידום ההתיישבות והאחיזה בארץ נחלתנו, תוכל גם לקדם צעדים אלה בפועל, וגם להסביר לידידינו בעולם הרחב את נחיצותם, חוקיותם, וצידקתם".