ח"כ עוזי דיין: "רק אצלנו ילדים צריכים לפחד מבלונים''

ח"כ עוזי דיין מסכם ביקור בעוטף עזה וקובע כי אם צעדי ישראל לא ייצרו הרתעה ברורה, עליה להיכנס לרצועה למבצע שימוטט את ראשי חמאס.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט באב תש"פ

ח"כ דיין בזירת ההצתות בעוטף עזה
ח"כ דיין בזירת ההצתות בעוטף עזה
צילום: דוברות

בלוני הנפץ והתבערה ממשיכים להכות בעוטף עזה ביתר שאת. צה"ל מגיב, בעיקר על רקטות, אבל לא נראה שהתופעה בשלבי בלימה. אתמול (שלישי) ביקר בגזרת העוטף חבר הכנסת, האלוף במיל' עוזי דיין. שוחחנו אתו על המענה הנדרש מול הגל המתחדש.

על המניע שמוביל את החמאס לחדש את תופעת הבלונים אומר דיין: "הסיבה שהחמאס נותן לזה היא שהמשכורות לא משולמות על ידי קטאר ושאנחנו לכאורה לא עומדים בהסכם לא ברור שעבר דרך המצרים, אבל זה לא משנה, לטרור יש תמיד סיבות. בכל הזדמנות הם משליכים עלינו ויורים רקטות ובלונים והמצב חם בדרום".

על הלכי הרוחות שפגש בישובי העוטף הוא מספר: "זה המקום היחיד בעולם שבו ילדים מפחדים מבלונים. עם זאת יש הרגשה של אחדות וערבות הדדית. 17 שנה אני בדרום במסגרת כנס שדרות וכמנכ"ל הפיס. עכשיו רואים שמתהווה ערבות הדדית ויש לכידות וגאווה משותפת. אני זוכר שנים שבהן יו"ר מועצה אזורית שער הנגב לא יכול היה לשבת יחד עם ראש עיריית שדרות לתכנון כנס שדרות. היום יש הרבה יותר שיתוף פעולה כי המצב לא קל. יש גאווה במקום ובאנשים. רמת החינוך טובה, אבל צריך לחנך את החמאס".

לדבריו התפיסה הנכונה הייתה צריכה להיות מלכתחילה התפיסה לפיה דין בלון כדין רקטה. המענה לצעדי חמאס אמור לשלב את שכלול הצעד ההגנתי הקיים, כלומר את מנגנון הלייזר נגד בלונים, לצד החרפת גורם ההתקפה.

"דרושה החרפת התגובה הצבאית והכלכלית, צריך להחריף יותר ולא למצמץ. ממה שאני רואה החמאס הוא לא חלק משום פתרון. לכן או שאומרים שמסכימים עם המצב ומסתפקים בתגובה כל פעם, או שאם מגיעים למצב שבו התגובה לא עוזרת אין ברירה אלא למוטט החמאס. אמנם יש בכך סיכון ויש לכך מחיר וצריך לדעת ולהחליט. היום אנחנו אומרים שזה ממרר לנו את החיים אבל אנחנו לא מתכוונים להיכנס לעזה. זו ההחלטה שנמצאת כיום, אבל אם נמשיך במדיניות הזו של החרפת התגובה נגיע גם לשלב שבו נצטרך להיכנס עד הסוף".

לטעמו של חבר הכנסת דיין אמנם המציאות כעת היא מדורגת בשל דעת הקהל ולכן "זה לא שמישהו שלח בלון תבערה אחד ומחר כל הצבא נכנס לעזה. במדינה דמוקרטית לא יוצאים למלחמה אלא אם כן רוב הציבור משוכנע שאין דרך אחרת וכרגע זה לא המצב". עם זאת הוא סבור שמצב חריף יותר צפוי להגיע ואז "לא צריך לעשות מבצע מוגבל של שבועיים או חודש להישגים מוגבלים אלא לפעול עד הסוף. ארגון טרור מורתע כאשר מאיימים על עצם הקיום שלו ועצם הקיום של חמאס הוא השלטון בעזה והצמרת השלטונית שלו".

"אם ההרתעה לא מצליחה צריך לממש את האיום. אנחנו מדברים על מטוסים וחלליות וכאן אנחנו עומדים מול בלון עם קופסת תבערה. כדי לנצח אנחנו צריכים למוטט את החמאס ולעומת זאת, חמאס כדי לנצח מספיק לו לשרוד. הוא קם ומשלח עוד בלון כדי לומר שהוא כאן".

דיין סבור שיכולותיה של ישראל רחבות יותר כיום, בתקופה בה חמאס נותר ללא חברים והראיה היא שאף אחת ממדינות ערב לא מזדעקת לעזרתם. "אין חברים היום לפלשתינים. במדיניות שלהם הם הצליחו להרוג את תהליך השלום, כפי שהוא נקרא בעבר, הם הצליחו לגרום לכך שנשיא ארה"ב שם חבילה שדורשת גם מהם ולא רק מאיתנו, וכעת הסכם השלום עם האמירויות אומר שלא סופרים אותם גם פורמאלית".

"אני בעד תגובה על כל בלון כמו על כל אבן ובקבוק תבערה ביהודה ושומרון. בנוסף צריך להחריף את התגובה ולאיים על עצם קיומו של חמאס. אם השרשרת הזו לא מצליחה, כי חמאס לא מאוים כי לא אכפת לו מהתושבים בעזה, ויש לנו עוד הרבה מה לעשות מול תשתיות חשמל ומים ופיצוץ בתי בכירי החמאס, אם כל זה לא מצליח צריך להיכנס לעזה וללכת עד הסוף, לחסל את כל הנהגת חמאס ולהעיף אותם מעזה. לשאלת מה יהיה אחר כך, זו שאלה נכונה וכרגע אני מסתפק באמירה שמי שלא יחליף את החמאס יזכור מה קרה למי שמתגרה בישראל".