האיחוד האירופי: לא מכירים בבחירות בבלארוס

ראשי האיחוד האירופי הודיעו כי אינם מכירים באלכסנדר לוקשנקו כנשיא בלארוס ומתכוונים להטיל סנקציות על המשטר במינסק.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ט באב תש"פ

האיחוד האירופי: לא מכירים בבחירות בבלארוס-ערוץ 7
הפגנות המוניות בבלארוס
צילום: רויטרס

ראשי האיחוד האירופי שהתכנסו היום (רביעי) לכנס מקוון בנושא המהומות בבלארוס הודיעו כי אינם מכירים בתוצאות הבחירות שהתקיימו בשבוע שעבר, ובנשיא אלכסנדר לוקשנקו שנבחר ברוב של 80 אחוזים.

הכינוס המיוחד של ראשי האיחוד הגיע לאחר עשרה ימים של מהומות שגבו את חייהם של לפחות שני מפגינים והוציאו לרחובות מינסק והערים הגדולות בבלארוס מאות אלפי תושבים במחאה נגד שלטונו של לוקשנקו שנמשך כבר 26 שנים.

"האיחוד האירופי עומד בסולידריות עם תושבי בלארוס", אמר שארל מישל, נשיא המועצה האירופית שכינס את הישיבה של 27 מנהיגי האיחוד.

הוא הוסיף עוד כי "הבחירות לנשיאות בלארוס היו לא חופשיות ולא הוגנות, ולא עמדו בסטנדרטים בינלאומיים. איננו מכירים בתוצאות כפי שהוצגו על ידי הרשויות בבלארוס".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי "התושבים בבלארוס יודעים מה הם רוצים. זו הסיבה שאנחנו רוצים דרך עצמאית לבלארוס שבה התנאים הפולטיים מוכרעים על ידי המדינה עצמה".

הקנצלרית הגרמניה חשפה כי לוקשנקו דחה שיחת טלפון ממנה ואמרה כי "אפשרי לתווך רק כאשר אתה בקשר עם כל הצדדים".

ראשי האיחוד גם הודיעו כי הם מתכוונים להטיל סנקציות על ראשי המשטר בבלארוס ו"כל מי שהיה מעורב בבחירות הלא חופשיות ולא הוגנות" כהגדרתם. בינתיים לוקשנקו עצמו מאיים לעצור את ההפגנות נגדו בכוח.

בהצהרה בכלי התקשורת הודיע לוקשנקו כי "נתתי פקודה למשטרה לסיים את המהומות בבירה מינסק. לא צריכה להיות הפרת סדר כלשהי יותר במינסק. אנשים עייפים, ודורשים שקט ושלווה".

הוא גם הזהיר עובדים בתקשורת הממלכתית שפתחו בשביתת הזדהות עם המפגינים כי "לא יקבלו בחזרה את מקום עבודתם".