השיחה החשאית מהמל"ל למפקד חיל האוויר

היועץ לביטחון לאומי התייעץ ישירות עם מפקד חיל האוויר בסוגיית מכירת ציוד צבאי למדינות באזור - תוך שהוא מדלג על שרי הביטחון והחוץ

ערוץ 7 , כ"ט באב תש"פ

השיחה החשאית מהמל"ל למפקד חיל האוויר-ערוץ 7
עמיקם נורקין
Photo by Tomer Neuberg/FLASH90

היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת התייעץ עם מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין באשר למכירת ציוד מתקדם למדינות במזרח התיכון, תוקף עקיפת שר הביטחון בני גנץ, כך דווח הערב (רביעי) בחדשות 13.

על פי הדיווח בן שבת, כך מתברר, לא פנה כמקובל ללשכת שר הביטחון - שם אמורים לאשר שיחה כזו בין הצדדים.

היועץ לביטחון לאומי הציג לנורקין את השאלה הכללית "האם ישראל מתנגדת למכירות של מטוסי F-35 במזרח התיכון?". מפקד חיל האוויר השיב לו כי ישראל מתנגדת באופן מסורתי למכירה כזו.

בן שבת לא הסביר את מהות הפנייה אבל סיפר באופן כללי שמתקיימים מגעים.

נורקין, שכנראה לא ייחס לשיחה שהסתיימה ללא שום תוצאה משמעותית, לא עידכן את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון שהיא התקיימה.

דובר צה"ל לא הגיב לדברים.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בחוק המל"ל נקבע: 'רשאי ראש המל"ל לקיים דיונים שאליהם יוזמנו נציגי הגופים הביטחוניים שראש הממשלה ממונה עליהם, צבא הגנה לישראל... בדרג שעליו יחליט ראש המטה לביטחון לאומי; מי שהוזמן כאמור, חייב להתייצב. ואכן קיים שיח שוטף על מאות סוגיות בין גורמים צבאיים למל"ל. ראש המל"ל ביקש לבחון את ההתייחסות לסוגיית מכירת ה-F-35. משנמסר שהיא נותרה בעינה - לא היה צורך בכינוס דיון נוסף, ועמדה מסורתית זו היא שהועברה לאמריקנים ע"י ראש הממשלה".

אתמול הוציאה לשכת ראש הממשלה הודעת הבהרה לפיה הסכם השלום ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות "לא כלל שום הסכמה של ישראל לעסקת נשק כלשהי בין ארה"ב לאיחוד האמירויות".

"מלכתחילה, ראש הממשלה התנגד למכירת F-35 וכלי נשק מתקדמים אחרים למדינות כלשהן במזרח התיכון - כולל למדינות ערביות שעושות שלום עם מדינת ישראל", נאמר בהודעה.

בנוסף הודגש כי "נתניהו הביע עמדה עקבית זו פעם אחר פעם בפני הממשל האמריקני והיא לא השתנתה. ההתנגדות העקבית למכירת מטוסי F-35 קיבלה משנה תוקף בתאריך ה-2 ביוני לאחר שראש המל"ל שוחח לבקשת רה"מ עם מפקד חיל האוויר האלוף נורקין".