גלי צה"ל
גלי צה"לצילום: פלאש 90

פרס מפקד גלי צה"ל למצוינות יוענק השנה ב-8 תחומים: אקטואליה, צבא וביטחון, תכניות תעודה, מבצעי שידור מיוחדים, מוזיקה ובידור, הסכתים (פודקאסטים) ודיגיטל.

חבר השופטים כלל השנה את האלוף (מיל') יואב (פולי) מרדכי - יו"ר, עורך "ידיעות אחרונות" ובוגר גלי צה"ל נטע ליבנה, ויוצרת הקולנוע והתיאטרון אילנית סוויסה.

הבוקר (חמישי) הכריז מפקד גלי צה"ל שמעון אלקבץ הכריז על התכניות הזוכות בפרס לשנת 2020.

בתחום האקטואליה, זכתה סדרת הכתבות "צבא אחד שני עמים", שעסקה בפערים החברתיים בישראל ובאופן שהם באים לידי ביטוי בשלב הגיוס לצה"ל. סדרת כתבות מיוחדת בת ארבעה פרקים ששודרה ביומן הבוקר "בוקר טוב ישראל" ועוררה סערה ציבורית.

הסדרה עוסקת בגיוס לצה"ל בשנת 2020 ובפניו של הצבא 70 שנה אחרי היווסדו. בסדרה נחשפו הפערים שבין הפריפריה למרכז, בקבלת תפקידים נחשקים בצבא ובעיקר בתחום המודיעין והסב"ר (סייבר).

במקביל פורסם בסדרה כי המוטיבציה לשירות קרבי נמצאת בשפל של כל הזמנים וכי רק אחד מכל שני נערים מתגייס לצה"ל. עוד נחשף, כי בצו הראשון נשאלו נערים על נטייתם המינית, זאת בניגוד לחוק וכי מידע זה נשמר במערכות הצבא.

כתב: צחי דבוש, עורך: יותם לחובסקי, מפיקה: יעל עובדיה, מגיש: אפי טריגר, ביצוע טכני ועריכה מוזיקלית: עילי קונפלד, עומר נחום וזוהר צאיג

בתחום הצבא והביטחון, זכתה התכנית "אחריהם-מפקדים מספרים על לוחמים ששכלו". התכנית הופקה לרגל יום הזיכרון, ומספרת את סיפורם של האנשים, שהיו שם ברגעים האחרונים של פקודיהם. מפקדים צעירים, שהיו אחראים בין השאר גם לחיי לוחמיהם, ולא תמיד הצליחו במשימה זו. מה מרגישים מפקדים, שאיבדו פקודים שלהם בקרב? מה חש קצין, שאיבד את המפקד שלו, שהיה גם מדריך וחבר קרוב, כמעט אח? איך מתמודד, ממרחק השנים, מפקד, שאיבד שלושה מחייליו מירי כוחותינו, וגם היורים בשגגה היו חייליו? והאם יש בסיס למושג "שכול של מפקדים"?

עורכים ומגישים: גאיה חלמיש ומוטי נוה, עורכת ראשית: טלי ליפקין-שחק

בתחום התעודה, זכתה התכנית "מירוץ השליחים של הזיכרון". התכנית הוקלטה במסגרת אירוע במועדון "צוותא" בתל אביב ביום השואה הבינלאומי, ושודרה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. אודיה קורן ונתן דטנר, שניהם דור שני לשורדי שואה, הביאו באמצעות שיחות על יצירה, לצד החיים עצמם, את סיפורם של שלושה סופרים, שכמו העבירו זה לזה את לפיד הזיכרון של השואה. מאהרן אפלפלד, אל חיים גורי ועד נאוה סמל. כולם כתבו על השואה מנקודת מבטם וביקשו להזכיר את הימים ההם.

עורכת: ענבל גזית, מגישים: אודיה קורן ונתן דטנר, ביצוע טכני: מיכאל אבו ויאיר בשן

בתחום הדיגיטל, זכתה סדרת הרשת "איך עשו את", בהפקת גלגלצ. הסדרה מספרת באופן בלתי מתווך, באמצעות שיחות סקייפ, את סיפורם של הלהיטים הגדולים בישראל. עידו פורת משוחח עם היוצרים על הרגעים שהובילו לכתיבה, המשברים שבדרך, הפתרונות וההצלחה. פרקי הסדרה זכו לחשיפה רבה ברשת, למאות אלפי צפיות ולאלפי תגובות ברשתות החברתיות.

עורך אחראי: ברק איצקוביץ', עורכת, תחקירנית ומפיקה: קרן קוזלוב, מגיש: עידו פורת

בתחום הביכורים, הפרס למשדר שכל עושיו הם חיילים, זכה משדר טקס פרסי האוסקר לשנת 2020. הלילה הגדול של הוליווד מזמן אליו זוכים נרגשים, נאומים בלתי-נשכחים ובעיקר הרבה סרטים טובים. ליל שידורים בן שלוש שעות עם דיווחים בזמן אמת, ראיונות, הימורים של מבקרי הקולנוע, בחירות אופנתיות, זיהוי מגמות בשנת הקולנוע החולפת, ואפילו רגע נוסטלגי קטן עם זוכה פרס האוסקר לסרט הקצר הטוב ביותר לשנת 2019, הבמאי גיא נתיב.

עורכת: גאיה חלמיש, כתבת מדווחת: יעלי פוקס, בצוות: טליה כהן, אור זואי סולומוני, תמר ליברמן ודניאל סלומון, ביצוע טכני: אופק פרחי, מגישים: עומר פתיתו ונוגה דולב אבוהב

בתחום ההסכתים (פודקאסטים), זכה ההסכת "התמונה המלאה". ההסכת עוסק ביצירות אמנות מגוונות, ומזמין את המאזינים לסייר במוזיאון, מכל מקום שבו הם נמצאים. בכל פרק מתארח מגיש מומחה מתחלף, המדבר על יצירת אמנות אחרת: משאגאל ועד מאנה, מפסל דוד ועד "הסעודה האחרונה" של דה וינצ'י. "התמונה המלאה" מספק חווית האזנה פעילה, ומזמין את מאזיניו להתבונן ביצירה מבעד למסך ולצלול לתוך הדיון על אודותיה.

עורכת ומפיקה: ליאור ארליך, מגיש: ירון וילנסקי

בתחום המוזיקה והבידור, זכו שתי תכניות מובילות בתחנה, "שבת בבוקר" תכנית הילדים האהובה, וכן זכתה תכנית הבוקר של גלגלצ, "מדינה בדרך", תכנית המוזיקה המואזנת ביותר בישראל.

"מדינה בדרך", תכנית המוזיקה המואזנת ביותר ברדיו הישראלי, מביאה למאזינים מידי יום מוזיקה טובה בשלל סגנונות, היוצרים רצף מוזיקלי משפחתי ומקפיץ לפתיחת היום. השילוב בין כל העולמות הוא שיוצר את האופי הייחודי של התכנית. לצד המוזיקה, בולטים המגישים, שלא מתחבאים מאחורי פתיחות מיקרופון נוסחתיות. השנה, הקדישה התכנית מקום מרכזי לאנשים בחזית המאבק בקורונה, באמצעות שידור הקדשות ובחירות שירים של עובדי המרכזים הרפואיים בארץ.

עורכות: דנה יצחק ונעם כהן-גפן, מפיקות: מאיה דרוקמן ודנה מרם, ביצוע טכני: אלברט אלגרבלי, מגישים: הדר מרקס, עומר גפן, בני כבודי

בתחום מבצעי שידור, זכה מיזם השידור "מצעדי העשור". לקראת מצעד העשור של שנות העשרה, השיקה גלגלצ בשיתוף "מאקו" קמפיין חסר תקדים בהיקפו. במהלך קיץ 2019, ביקשה התחנה מהמאזינים לשכתב את ההיסטוריה ולבחור מחדש את השירים הטובים ביותר מארבעת העשורים הקודמים. במשך ארבעה סופי שבוע שודרו מצעדי העשור המחודשים משנות ה-70 ועד ה-00, כהכנה לבחירת שיר העשור הנוכחי. שני המצעדים הפכו פופולריים באופן שאיש לא צפה.

מפיקה ראשית ועורכת המשדרים: נעם כהן גפן, יוזמת המצעדים, עורכת המוזיקה הראשית: יסמין ישבי, עורך הדיגיטל: ברק איצקוביץ', מנהל גלגלצ: נדב רביד, מגישה: דלית רצ'שטר, ביצוע טכני: תומר זילבר, תחקירים, הפקה, עריכה והגשה: שדרני וחיילי גלגלצ

שמעון אלקבץ, מפקד גלי צה"ל והעורך הראשי הודה לחבר השופטים: יו"ר חבר השופטים האלוף (מיל') יואב (פולי) מרדכי, עורך "ידיעות אחרונות", בוגר גלי צה"ל נטע ליבנה, ויוצרת הקולנוע והתיאטרון אילנית סוויסה. והוסיף: "גלי צה"ל נולדה לפני 70 שנה והפכה, בזכות חייליה, אנשיה ותכניותיה, לפס הקול של ישראל וצה"ל."