עליה חדה של 51% במקרי הטביעה
עליה חדה של 51% במקרי הטביעה צילום: מד"א

עונת רחצה עמוסה עוברת על צוותי מד"א ברחבי הארץ על רקע גל הקורונה השני.

במהלך החודשים האחרונים, עמדו כוחות מד"א בכל רחבי הארץ בכוננות והעניקו טיפול רפואי ל-199 בני אדם שנמשו מהמים. במהלך השבועיים האחרונים (2-20.8) צוותי מד"א נקראו לטפל ב-79 בני אדם שנמשו מהים, מהבריכות וממאגרי המים בהם 12 שטבעו למוות.

מאז תחילת עונת הרחצה עומד מספר בני האדם שטבעו למוות בחופי הרחצה, בבריכות ובמאגרי מים על 34. כוחות מד"א ברחבי הארץ העניקו טיפול רפואי מציל חיים ל-165 בני אדם נוספים, בהם 6 במצב אנוש לאחר שנזקקו לפעולות החייאה, 9 במצב קשה, 24 במצב בינוני, ו-126 במצב קל.

מדובר בעליה של 51% בהשוואה לתקופה זו אשתקד (20.5-20.8.2019) בה החובשים והפראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי לסה"כ 132 בני אדם שטבעו בחופי הרחצה, בבריכות ובמאגרי מים, בהם 25 שטבעו למוות, 5 במצב אנוש שנזקקו לפעולות החייאה, 3 קשה, 15 בינוני ו-84 במצב קל.

12 מהמקרים אירעו בבריכות בבתים פרטים, 11 בבריכות בצימרים ו-9 בבריכות ציבוריות. 120 בני אדם נמשו לחופי הים התיכון, 10 טבעו בכנרת ו-14 בים המלח. 6 בני אדם טבעו בחופי העיר אילת, 6 בנהר הירדן ו-11 במאגרי מים. על רקע משבר הקורונה ושיאו של חודש אוגוסט החם, ארגון מד"א פונה לציבור הרחב ומבקש לשמור הנחיות הקורונה והריחוק החברתי, לצד אמצעי הזהירות מהשמש ומהחום. יש לשתות מספיק מים, לשמור על הילדים בסביבת מים וכמובן – ללבוש מסכות בציבור ולהימנע מהתקהלות מיותרת, אשר עלולה להגביר את גל התחלואה ולגרום לנזקים רבים.

הטובעת הצעירה ביותר על פי נתוני מד"א היא פעוטה כבת שנה וחודש שטבעה בים המלח והטובע המבוגר ביותר הוא בן 81 שטבע למוות בחוף ים באשקלון.

מנכ"ל מד"א אלי בין אמר "כוחות מד"א נמצאים במהלך הקיץ בהיערכות מיוחדת לנוכח הסכנות הרבות בעונה זו, בהן גם סכנת הטביעה כשהמוני בית ישראל נופשים בים, בבריכות ובמאגרי המים השונים. אנו בעיצומו של הקיץ והנתונים המצביעים על עלייה של עשרות אחוזים במקרי הטביעה מדאיגים ביותר. כל אחד ואחת חייב לעשות ככל יכולתו על מנת למנוע את המקרה הטרגי הבא. אני פונה לציבור הרחב להישמע להוראות המצילים בחופים ובבריכות, להקפיד על כללי הזהירות בבריכות הפרטיות ולהימנע מסיכונים מיותרים על מנת שנסיים את הקיץ בהנאה וללא אסונות נוספים. בכל מקרה חירום בו יש צורך בסיוע רפואי יש להתקשר למוקד החירום הלאומי של מד"א בטלפון 101 או באמצעות יישומון 'מד"א שלי' ".