אלוף (מיל') יצחק בריק
אלוף (מיל') יצחק בריק צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

למרות שהאלוף במילואים יצחק בריק פרש מתפקידו כנציב קבילות החיילים במשרד הביטחון לפני כשנה וחצי, זורמות אליו פניות רבות של חיילים וקצינים.

הם רואים בו 'כותל מערבי' של מערכת הביטחון, בהיעדר כתובת פיקודית אחרת בצה"ל. מכתבו המלא של חייל בחיל המודיעין:


לכבוד
אלוף (במיל') יצחק בריק

שלום רב,

אני משרת מזה כחמש וחצי שנים באחת היחידות המרכזיות והמשמעותיות בחיל המודיעין. לפני שאגש לנושא עצמו, אבקש לשבח אותך על הפעילות הציבורית המבורכת שאתה עושה. בתור חייל שנמצא בתוך המערכת, אני יכול להגיד לך שהמאבק שאתה מוביל מוצדק ואין כמוהו ולאט לאט רואים ניצנים של השפעה מהפעילות שלך. מי יתן והניצנים יהפכו לפירות.

לפני שהתגייסתי לצה"ל, הבטחתי לעצמי שאתרום ככל האפשר לביטחונה של מדינת ישראל. במהלך השירות הצבאי שלי עבדתי על פרויקטים שהייתי בטוח שהם לא אפשריים מבחינה טכנולוגית, פגשתי אנשים איכותיים יותר ממה שדמיינתי שאפגוש והרגשתי תחושת שליחות כמו שלא דמיינתי שאפשר להרגיש. מאז שהגעתי ליחידה עברתי כחמישה צוותים ופרויקטים (חלילה לא על רקע שלילי - חלק מהפרויקטים הצליחו וחלק נסגרו משיקולי תיעדוף) וחוויתי למעלה מעשרה ראשי צוותים וראשי מדורים.

למרות התרומה למדינה, תחושת השליחות והאנשים הנהדרים שיש ביחידה, קשה לי להבליג על הפגמים והמחדלים שקיימים ביחידה. במשך השנים, חוויתי עשרות מקרים שלא האמנתי שיכולים להתרחש בצבא מוערך כמו צבא ההגנה לישראל. המדובר ברכיבים חשמליים יקרי ערך, דרך מערכות שעולות מיליוני שקלים ואין בהן צורך, רמת פיקודית ירודה, תרבות של שקרים והסתרות, חוסר מקצועיות משווע, קבלת החלטות בדרג הפיקודי שמנוגדות באופן חריף לעמדת הדרגים המקצועיים ועד התרופפות המשמעת הצה"לית - מדרג החייל הפשוט ועד הדרג הבכיר של היחידה (מה שנקרא בצבא אווירת "שכונה").

לצערי, כבוד האלוף, יש ביקורת שלי על המערכת שאינה יכולה לעבור במייל או טלפון מפאת ביטחון מידע, ומידע זה על כשלים קשים ישאר עימי לנצח. אך זה לא העניין. גם בדברים בלמ"ס (בלתי מסווג) אין לי, כחייל שבאמת אכפת לו, גוף ביקורת אליו אני יכול לפנות, חוץ מהדרג הפיקודי. מכיוון שיש לך ניסיון רב בבקרה, במיוחד במערכת הצה"לית, אני מבקש ממך סיוע להשמיע ביקורת זו ולתרום לתיקון המחדלים ביחידה שלנו.

האלוף, מדובר במחדלים שיכולים להיות ההבדל בין הפסד לניצחון במלחמה הבאה. אני מודה, ביחידה שלנו נוטים "להתנקם" במי שמוציא ביקורת בצורה פומבית, ומצד שני לא מקשיבים לביקורת פנימית . לכן חיילים ומפקדים לא מעלים כלפי מעלה ביקורת בגלל חששות, ונוצרת תרבות של קשר של שתיקה , הסתרות ושקרים."

האלוף במילואים בריק הגיב למכתב החייל "מכלל הפניות העולות על שולחני, מחיילים פשוטים ועד קצינים בכירים, בסדיר ובמילואים, עולה תמונה אחת: התרבות הארגונית הקלוקלת בצה״ל של השנים האחרונות פשתה בכל פינה: תרבות שקר, קשר של שתיקה, חוסר מנהיגות ואחריות, חוסר אמינות, אין בקרה ומעקב, אלא בעיקר ראש קטן, ונתק של הפיקוד מהשטח.

עצם החשש להציף בעיות מהות כלפי מעלה שמא יבולע למי שמעלה את הבעיות, והוא יתפס כבכיין המפר את אווירת הזחיחות והיוהרה – היא תעודת עניות קשה ביותר ועדות על חוסר אמון מוחלט. היחידה בה משרת החייל הספציפי הזה נחשבת בחיל המודיעין כיחידה המבצעת משימות בעלות חשיבות ביטחונית מן המעלה הראשונה, ונמצאת ב'חוד' המודיעני של ישראל אל מול האויב. אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר?", חתם האלוף בריק.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו