בני גנץ
בני גנץ צילום: עודד קרני, לע"מ

שר הביטחון בני גנץ שיגר מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו ולראש המטה לביטחון מאיר מאיר בן שבת, בעקבות השיחה שקיים בן שבת עם מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין.

השיחה בין נורקין לראש המל''ל עסקה בעמדת צה"ל על מכירת מטוסים מתקדמים במזרח התיכון. שר הביטחון טען שבן שבת עקף את לשכת שר הביטחון ולשכת הרמטכ"ל, ופנה ישירות למפקד חיל האוויר בניגוד לכללים.

בחדשות 13 דווח כי הרמטכ"ל אביב כוכבי נפגש עם נורקין ושוחח איתו על המקרה, שכן הוא היה אמור לדווח על השיחה לו ולשר הביטחון. כוכבי כלל לא ידע על קיומה של השיחה עד שראש הממשלה נתניהו הוציא השבוע את ההודעה שחשפה את קיום השיחה, שהתקיימה לפני חודשיים.

בן שבת, כך מתברר, לא פנה כמקובל ללשכת שר הביטחון - שם אמורים לאשר שיחה כזו בין הצדדים. היועץ לביטחון לאומי הציג לנורקין את השאלה הכללית "האם ישראל מתנגדת למכירות של מטוסי F-35 במזרח התיכון?". מפקד חיל האוויר השיב לו כי ישראל מתנגדת באופן מסורתי למכירה כזו, מבלי להבין את הקונטקסט של ההסכם המתגבש בין המדינות.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בחוק המל"ל נקבע: 'רשאי ראש המל"ל לקיים דיונים שאליהם יוזמנו נציגי הגופים הביטחוניים שראש הממשלה ממונה עליהם, צבא הגנה לישראל... בדרג שעליו יחליט ראש המטה לביטחון לאומי; מי שהוזמן כאמור, חייב להתייצב. ואכן קיים שיח שוטף על מאות סוגיות בין גורמים צבאיים למל"ל. ראש המל"ל ביקש לבחון את ההתייחסות לסוגיית מכירת ה-F-35. משנמסר שהיא נותרה בעינה - לא היה צורך בכינוס דיון נוסף, ועמדה מסורתית זו היא שהועברה לאמריקנים ע"י ראש הממשלה".