חוברת חינמית חדשה מבית רבנן דאגדתא לכבוד יום פטירתו של הרב קוק זצ"ל

החוברת עוסקת בניסיון לפענח את מעלתו של ה'צדיק' על פי תורתו של מרן הרב קוק זצ"ל.

ערוץ 7 , א' באלול תש"פ

הרב קוק
הרב קוק
צילום: ארכיון בית הרב

כבכל שנה, ג' אלול, יום פטירתו של הרואה הגדול מרן הראי"ה קוק זצ"ל, פותח את שנת הלימודים החדשה בישיבות. אלא שהשנה בצל מגיפת הקורונה הוא יהיה חסר מעט. חסר את ההתכנסויות הגדולות והעלייה ההמונית לקברו של הרב זצ"ל.

בעולם הישיבות נהוג לפתוח את שנת הלימודים באזכרה לאותו רועה גדול, ויש בדבר סמליות יתירה. הרב קוק ידע לזהות כי בארץ ישראל מתרקמת התחלה חדשה, התחלה שיש בה בכדי להשיב את ישראל לארצם.

לחוברת המלאה לחצו כאן

אין מתאים מלפתוח את התחלת שנת הלימודים בדיבור על חזונו של הרב שידע לנפוח רוח ונשמה, ולקשור אל העבר הקדוש, דור חדש שמחד מסר את נפשו על בניין בית לאומי בישראל, ומאידך ניסה לנתק את שלשלת העבר. גם התלמידים הנרגשים שיושבים שוב אל ספסל הלימודים, מתוך הבטחה לפתוח דף חדש, טוב יעשו אם ידעו לקשור את החדש לישן.

מה היה לו לרב שהכתיר את הדור, כדור בו גאולת ישראל צועדת צעד גדול לקראת הגשמתה, ומה היה לו לדור שהכתיר את הרב קוק כגדול חוזיו? אכן, החידה הזו שנקראת הרב קוק, מעסיקה את טובי תלמידי החכמים עשרות בשנים. המורכבות מחד והיופי מאידך שביצירתו של הרב, תופסת את ליבם ומוחם של רבים, והיא הולכת וצוברת תאוצה, ומשנה לשנה מתרבים לומדי תורתו של הרב.

לכבוד ג' אלול, פרויקט 'רבנן דאגדתא', מפיק חוברת לימודית חינמית לציבור הרחב. החוברת עוסקת בניסיון לפענח את מעלתו של ה'צדיק' על פי תורתו של מרן הרב קוק זצ"ל, ומתחקה אחר הסגולה העצמית שיש באישיות מופתית כשל אותם גדולי הדורות שהנהיגו את העם במשך שנים ארוכות כל כך.

בחוברת נידונה השאלה, האם יש לו לצדיק, סגולה מיוחדת ומולדת המייחדת ומבדילה אותו משאר הבריות? אולי יתכן דווקא כי מעלתו של הצדיק היא מעלה שכל אדם יכול לרוכשה אם רק קצת יתאמץ.

בחוברת מקורות מגוונים, וביאורים בהירים המוליכים את הלומד בקלות ובנינוחות בדרך אל ההבנה של הסוגיה הנלמדת. החוברת מתייחדת גם במצבור פסקאות וסיפורים אודות צדקותו ומעלתו הייחודית של הרב קוק, ויש בה בכדי להוות פתיחה נאה לתחילת שנת הלימודים החדשה.

החוברת החינמית לג' אלול, מצטרפת לחוברות חנימיות קודמות שהופצו ביום ירושלים, לקראת חג שבועות ולימי בין המצרים.

פרויקט 'רבנן דאגדתא' מפעיל תוכנית לימודית שמטרתה להפיץ את לימודי האמונה באופן בהיר ורחב, ובצורת לימוד 'אליבא דהלכתא' בהתאמה לחזונו של מרן הרב קוק זצ"ל כפי שכתב בסוף הקדמת עין איה.

בתוכנית , 120 סוגיות המקיפות את כל נושאי הליבה שבאמונות ודעות, כתובות בצורה מסודרת, מובנית ובהירה. רבנן דאגדתא מקימה קבוצות לימוד ופועלת להפצת לימוד האמונה יחד עם פיתוח חומרי לימוד והפקתם.

התוכנית זכתה לדחיפתם וברכתם של גדולי הרבנים והמחנכים. הרב חיים דרוקמן כתב על הפרויקט "נפעמתי מהמפעל הגדול של רבנן דאגדתא בענייני אמונה. מפעל זה עוסק באופן מסודת בכל הסוגיות האמוניות, והכל מבורר באופן יסודי ממקורות הקודש". הרב דרוקמן הוסיף כי "עם ישראל זקוק לכך ביותר. האמונה היא לאמיתו של דבר נשמת אפו, וחיוני ממש לרענן אותה ממקורותיה האמיתיים".

גם הרב יעקב אריאל הביע את הערכתו למפעל וכתב בהסכמה ששלח לרב טל חיימוביץ מייסד התוכנית: "יישר כוחכם גדול לעבודה הרצינית והמעמיקה ביסודות האמונה הן על התוכן והן על צורה".

הרב שלמה אבינר, אף הוסיף כי פרויקט זה "נצרך לדורנו כאויר לנשימה, נשימת נשמת חיים של של דבקות בד', ובוודאי שזה יביא ברכה לאומה וכל מי שיוכל לסייע יבוא על הברכה".