הכל מתחיל בשורשים

כשיש לאדם שורשים חזקים והוא מחובר אליהם - שום קושי ושום אתגר לא יערערו אותו.

הרב שמואל רסקין , א' באלול תש"פ

לפני כמה ימים שמעתי סיפור מאוד מיוחד ומרגש, על ר' אהרון גרשון פרקש, יליד הונגריה מבית חסידי, שעבר בשואה את הטרגדיות הכי קשות.

לקחו אותו לכמה מחנות השמדה, ולא עלינו הוא איבד את אשתו ושני ילדיו, ובנס גדול הוא הצליח להינצל, עלה לארץ והקים מחדש משפחה לתפארת.

שמעתי מאחת מנכדותיו, שהיא גיסתי - הרבנית שיינדל, השליחה של הרבי יחד עם אחי הרב אריה זאב רסקין, השליח והרב הראשי לקפריסין, שהסבא ר' אהרון גרשון תמיד היה מספר לנכדים שאחד הדברים הכי קשים שהוא חווה במחנות ההשמדה זה כשהנאצים היו נותנים להם כל מיני עבודות שאין בהם שום תועלת, שכל מטרתם זה לשבור ולדכא את היהודים.

"יום אחד ניגשו אלינו הנאצים", הוא סיפר, "היינו קבוצה של שישה יהודים, ואמרו לנו: עכשיו אתם צריכים להרים בול עץ ששוקל המון, וצריכים ללכת איתו לפחות 100 מטר. אם לא תעמדו במשימה אנחנו הורגים אתכם במקום. למשימה כזו היו צריכים לפחות 20-30 איש בריאים וחזקים, ופה היו שישה אנשים חלשים, חולים, במצב פיזי מאוד מאוד קשה, זה היה נראה בלתי אפשרי".

מספר ר' אהרון גרשון: "הגענו בנחישות ובאמונה שאנחנו נצליח, ושישה יהודים חלשים וחולים - הצלחנו להרים את הבול עץ. הוצאנו מעצמנו כוחות אדירים שלא ידענו שקיימים בתוכנו, והצלחנו לסיים את המשימה, וככה ניצלנו. הכוח שנתן לנו לעמוד במשימה הכול כך קשה ומאתגרת הזו - זה הרצון שלנו להמשיך לחיות ולהמשיך להיות מחוברים אל הקדוש ברוך הוא ואל תורתו".

בפרשת השבוע – שופטים, אנו קוראים את הפסוק המפורסם: "כי האדם עץ השדה". אחד הדברים המרכזיים שבהם אנחנו רואים את הדמיון בין העץ לאדם זה השורשים. כמו עץ שיש לו שורשים חזקים - אז שום רוח, שום סערה לא תזיז אותו ממקומו, כך גם בן אדם, כשיש לו שורשים חזקים והוא מחובר אליהם - שום קושי ושום אתגר לא יערערו אותו.

חברים יקרים, אנחנו נמצאים בפתחו של חודש אלול, ימי הרחמים והסליחות, ימים שבהם אנחנו עושים חשבון נפש, איך לשפר את השנה שתבוא עלינו לטובה ולברכה. זה הזמן לחזק את השורשים, להתחבר אל ה' יתברך ואל תורתו.

שבת שלום וחודש טוב ומבורך,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט