תיעוד: קצין משטרה בכיר מכה מפגינים בירושלים

סגן ניצב ניסו גואטה, קצין המבצעים של מרחב ציון, תועד מכה מפגין. המשטרה טוענת כי המפגין תקף את הקצין וניסה להוריד לו את המסכה.

ערוץ 7 , ב' באלול תש"פ

סגן ניצב ניסו גואטה, קצין אגף המבצעים של מרחב ציון, תועד הערב (מוצאי שבת) מכה מפגין בהפגנה בירושלים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

המשטרה טוענת כי המפגין תקף את הקצין וניסה להוריד לו את המסכה.

המשטרה עצרה שבעה מפגינים בחשד להפרת הסדר הציבורי ותקיפת שוטרים. מנגד, טענו המפגינים כי השוטרים תקפו אותם והשתמשו באלימות לא נחוצה.

כעשרת אלפים אנשי שמאל הגיעו למחות מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים. קודם לכן קיימו מאות מהם תהלוכה שיצאה מגשר המיתרים בבירה, והסתיימה בכיכר פריז הסמוכה למעון בבלפור. כאלף משתתפים הפגינו גם מחוץ לביתו הפרטי של ראש הממשלה בקיסריה.

"עמדת המשטרה הנה לא לאפשר את קיום התהלוכה במתווה זה בשל פגיעה במרקם חיי השגרה של תושבי העיר ומבקריה שכן מדובר בציר הכניסה והיציאה הראשי של העיר. יחד עם זאת, הוצעו למארגנים חלופות שיאפשרו את קיום התהלוכה ממוקדים שונים תוך צמצום הפגיעה בשגרת החיים, אך בשלב זה הם סרבו", מסרו במשטרת ירושלים.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: ״מבדיקה ראשונית שנערכה עם הקצין, לטענתו הותקף. יחד עם זאת האירוע הספציפי ייבדק ויתוחקר.
בהתייחס לאירוע המחאה הערב, למרות המאמצים והמשאבים הרבים שהמשטרה משקיעה להבטיח מחאה בטוחה וחופש ביטוי לכל, ניכר כי קבוצות שונות בחרו היום בדרך של פרובוקציה, לרבות אלימות פיזית ומילולית כנגד שוטרים שתפקידם לשמור על הבטחון והסדר גם של המוחים עצמם.

״משטרת ישראל מובילה בתקופה מורכבת זו מדיניות ברורה של חופש הביטוי והמחאה לכל, ומותחת את כוחותיה ואמצעיה במאמץ מיוחד בהתייחס להיקף משמעותי של משימות שנוספו לה לנוכח מצב החירום המיוחד״.טוען....