לוחמי גולני בתרגיל
לוחמי גולני בתרגיל צילום: דובר צה"ל

כאוס הזקנים בצה"ל נמשך. בערב שבת דיווחו הורי חיילים דתיים, בוגרי מסגרת תורנית ידועה, לארגון 'צו 1' על עונשי ריתוק קשים בהם מאוימים בניהם, המשרתים כטירונים בבא"ח גולני.

כזכור, מפקד החטיבה החדש של גולני, אל"מ ברק חירם, הורה לכלל מפקדי החטיבה לגלח את פניהם של חיילי החטיבה ולהתגלח בעצמם.

ביום גיוסם, גולחו טירונים רבים כחלק מהוראתו של אל"מ חירם. הטירונים שגולחו, חלקם בוגרי מכינות קדם צבאיות דתיות, העידו כי נשאלו שאלות "דתומטר" בהלכות שבת, ברכות וכדומה ומי שגמגם - חויב להתגלח. לדבריהם, בני ישיבות הסדר (בני"ש) - לא מועמדים במבחן דומה.

בנוסף לכך, עלו טענות על מספר חיילים דתיים שענו היטב על השאלות - ובכל זאת חויבו להתגלח לאור חוסר השליטה והיעדר הנחיות ברורות להגדרת "חייל דתי" מצד הרב הראשי לצה''ל תת אלוף הרב אייל קרים.

גם חיילים דתיים בחיל השריון (חטיבה 401) קיבלו בערב שבת הנחיה דורסנית ברוח דומה ממפקד הפלוגה שלהם:

"שבת שלום קרנפים! לפני כחודש יצאה הנחיית רמטכ"ל לכלל הזקנים בצה"ל. החל מה1.9 אין יותר פטורי זקן דתיים/רצון חופשי. הפטור הזקן היחידי התקף הינו פטור זקן רפואי. כלומר, רב יכול להמליץ אך לא יוכל לאשר פטור זקן מסוג כזה או אחר. סמכות האישור הינה בידי המג"ד ומח"ט לאנשי הקבע.
בשבועיים הקרובים אני אבצע שיחות אישיות לכלל החיילים ובין היתר שיחות אישיות בנושא הפטורי זקן, אני אהיה איתכם פתוח ואומר שאני לא מתכוון להמליץ על הרבה. עד ה1.9 כלל ההמלצות יגיעו בחזרה עם תשובה סופית לאחר בחינת מג"ד/מח"ט ונצטרך להתגלח. זו פקודה חשובה על מנת ליישר קו וחלק מהמשמעת הצבאית שגם לפי דעתי לוקה בחסר. מעדכן אתכם בתהליך כדי שתהיו מחוברים לכלל ההנחיות. בהצלחה", לשון הודעת המפקד.

לערוץ 7 נודע, כי שאלות "דתומטר" דומות לא מופנות כלפי חיילות דתיות למשל, המבקשות היתר חריג ללבישת חצאית, אלא רק כלפי חיילים דתיים ממין זכר.

כזכור, חבר הכנסת הרב יצחק פינדרוס (יהדות התורה) פנה בשבוע שעבר במכתב חריף לרמטכ"ל אביב כוכבי וטען כי מפקדים בצה"ל עושים דין לעצמם, כלשונו, ואוכפים את גילוח הזקן גם בקרב חיילים המחזיקים בפטור על רקע דתי "מהנתונים שבידינו, גולחו למעלה מ-20 חיילים דתיים, ביניהם בוגרי ישיבות תיכוניות ומכינות דתיות קדם צבאיות. לא מתקבל על הדעת שחיילים דתיים נאלצו לגלח את זקנם, בניגוד לאמונתם ומצפונם, ובניגוד לפקודה המאפשרת פטור מגילוח על רקע דתי (פרק ה' תספורת, תסרוקת וגילוח. סעיף 43.2)".

"כמו כן, לא ייתכן כי מפקד יעשה דין לעצמו, יתעלם מפטור מגילוח על רקע דתי ומהמלצת רב היחידה, ויחליט בו במקום על מבחן דת – דתומטר. אבקש את טיפולך בנושא בהקדם, על מנת שמקרים בהם חיילים נאלצים לעבור על אמונתם בצה"ל לא יישנו".

גם עורך העיתון "בשבע", עמנואל שילה, תקף השבת במאמר העורך בעיתון את מדיניות הצבא, וקרא להפסיק להתעמר בחיילים, דתיים וחילוניים כאחד "הקביעה שכל חיילי צה"ל צריכים להיות מגולחים למשעי היא שרירותית וחסרת כל טעם. זהו שימוש לרעה בסמכות באופן שאינו מכבד את האוטונומיה של הפרט. זו כפייה בלתי מנומקת של טעם אסתטי מסוים על כל חיילי צה"ל.

כמו שלא כופים על חיילים להקריח את ראשם, אין שום סיבה לכפות עליהם להקריח את פניהם. כמו שלצה"ל אין בעיה עם חיילות שמגדלות שיער ארוך ובלבד שיהיה אסוף, כך אין סיבה לאסור על חיילים לגדל זקן, אלא לכל היותר אפשר לקבוע כללים בדבר אורך הזקן ואופן סידורו. כפיית המראה המגולח על חיילי צה"ל, חילונים כדתיים, היא השפלה מיותרת ומתעמרת וחסרת הצדקה. אדרבה, לאורך ההיסטוריה המראה המסורתי של חיילי צבא ישראל היה מזוקן, ומי שרוצה לשנות את זה – ידו על התחתונה".

מארגון "צו 1" נמסר לערוץ 7, "המח"ט החדש אל"מ ברק חירם ממשיך ומתעמר בחיילים, וזאת בהיעדר מענה דתי בצבא. חוסר הרלוונטיות של בכירים ברבנות הצבאית דוגמת רב פיקוד הצפון סא"ל יהונתן רובין והרבצ"ר תא"ל אייל קרים, מייצרת כאוס מוחלט בנושא זה אשר פוגע בחיילים שרק עתה התגייסו במוטיבציה גבוהה. אנחנו פועלים לחזק את הרבנות הצבאית כדי שתוכל להגן על החיילים הדתיים. אין כל קשר בין זקן למשמעת. להפך, אנו קוראים לרמטכ"ל כוכבי שכבר שיפר את הפקודה לאור בקשתנו, להעמיד לדין משמעתי כל מי שפגע באורח חייו של חייל יהודי באשר הוא".

תגובת דובר צה"ל:

''בהתאם להוראה המעודכנת לגידול הזקנים, כפי שנכתב בהוראת קבע אכ״א ״כללי ההופעה והלבוש״, חלה חובה על כלל החיילים בצה״ל לגלח את פניהם על מנת לשמר את הסדר והמשמעת בצה״ל וכן ליצור אחידות בקרב כלל המשרתים.

''לצד האמור, במקרים חריגים, ינתן היתר חריג לגידול זקן או שפם בנסיבות שונות, בינהן מטעמים דתיים אישיים. בהתאם לעדכון, הגורם המוסמך אשר יכול לתת היתר חריג לגידול זקן או שפם הוא מפקד יחידת החייל, בדרגת סא״ל לפחות. בהיתר מטעמים אישיים- דתיים, מפקד יחידת החייל יוועץ עם הרב הצבאי ביחידה.

''כלל חיילי צה״ל, וביניהם חיילי חטיבת גולני, קיבלו הנחייה להגיש לבחינה מחודשת, בקשה לפטורי הזקן על פי פקודת אגף כוח האדם. חייל שהגיש בקשה לא יהא חייב לגלח את שפמו או זקנו עד להחלטה הסופית בהתאם להוראה. חייל שיימצא זכאי לפטור בהתאם לפקודה לא יחויב להתגלח.

''חטיבת גולני חורטת בדגלה את ערך המקצועיות והמשמעת ותעמוד בכל פקודה אשר תקבל כלשונה. הרבנות הצבאית פועלת יחד עם המפקדים לנתינת מענה מתאים בהתאם לפקודות הצבא''.

גורמים צבאיים ציינו כי ''לא מדובר בפעולה כנגד אוכלוסייה מסויימת בחטיבה אלא אכיפת הנהלים והפקודות בצבא''.