שיא ישראלי בתרומות כליה

השבוע נשבר שיא חסר תקדים. 24 חדרי ניתוח ברחבי הארץ ניצלו חייהם של 12 חולים שזכו להשתלת כליה.

ערוץ 7 , ג' באלול תש"פ

שיא ישראלי בתרומות כליה-ערוץ 7
השתלה. ארכיון
צילום: דוברות בילינסון

זהו אחד השיאים המרגשים והחשובים שנשברו בארץ, וכנראה גם שיא עולמי חסר תקדים. בארבעת הימים של השבוע החולף, מיום ראשון עד רביעי, נערכו בישראל 12 השתלות כליה.

הרב ישעיהו הבר ז"ל, שעמד בראש ארגון מתנת חיים, עמותה שעוסקת בעידוד תרומות כליה לשם הצלת חיים, נפטר באפריל האחרון אחרי שנדבק בנגיף הקורונה.

מפעל חייו של הרב הבר ז"ל נמשך ואפילו התגבר מאז פטירתו, ועל פי הדיווח הבוקר (ראשון) בעיתון "ישראל היום" בשבוע האחרון נשבר שיא חסר תקדים, כאשר ב־24 חדרי ניתוח בבתי החולים רמב"ם, איכילוב, שיבא, הדסה ובילינסון ניצלו חייהם של 12 חולים שהמתינו לתרומת כליה.

רחל הבר, אשתו של הרב ישעיהו הבר, שמאז פטירתו ממשיכה לנהל את העמותה אמרה, "כשהתחלנו את הפעילות של 'מתנת חיים' ב־2008, עשינו ארבע השתלות בשנה וחשבנו שכבשנו את האוורסט. ברוך השם, היום, בשבוע שנחשב 'דליל' יש שתיים, שלוש או ארבע השתלות בשבוע".

"מה שקרה בשבוע החולף הוא באמת מיוחד, יוצא דופן ומשמח מאוד. מאז פטירת בעלי יש תנופה גדולה של תורמים, למעשה, מאז פטירתו היו 73 השתלות. השבוע החולף היה דרמטי בקנה מידה בינלאומי, אני לא יודעת אם היה אי פעם מספר השתלות כזה בעולם", הוסיפה.

בין התורמים ישנם סיפורים מרגשים ומיוחדים כמו חולה שקיבלה כליה אחרי שנים ארוכות של המתנה, תרומה של איש מנצרת לאישה מנתיבות, ועוד. בין התורמים יש שני מנהלי בתי ספר. גילם של התורמים והנתרמים הוא מ־35 עד 58.

עוד אומרת הבר: "כל אחד מהתורמים הוא הנחמה שלי. ההרגשה היא שבעלי ממשיך לחיות דרכם, המפעל שלנו ממשיך לחיות. אני ממש מרגישה שבמותו הוא ציווה לנו את החיים. לא רק 12 אנשים חזרו לחיים - אלו משפחות שלמות, מעגלים קרובים ורחוקים שמקבלים את החיים שלהם בחזרה. זה ממש מרגש".

הבר מספרת שבמדינת ישראל יש יותר מ־5,000 מטופלי דיאליזה וכ־900 מהם כשירים להשתלה: "יש התגייסות. אנחנו מרגישים את זה. החזון שלנו הוא שלא תהיה רשימה כזאת".