בדייטים? סבלנות היא מילת המפתח

בהרצאתה הקרובה בפרויקט 252 תחשוף נעמי מרגליות 5 עקרונות לפיתוח זוגיות אוהבת שמעצימה את שני הצדדים, בלי להיבהל מהמכשולים והפערים

בשיתוף פרוייקט 252 , ד' באלול תש"פ

זוגיות
זוגיות
iStock

נעמי מרגלית היא לפני הכל בת זוג הנשואה כבר 40 שנים, אמא וסבתא למספר נכדים שהיא אינה סופרת. אחרי הכל, היא אשה רבת פעלים; מעבירה הרצאות וסדנאות בנושא זוגיות, יועצת ומדריכת כלות, ומי שעומדת מאחורי 'בת חן' - בית מדרש יוצר לנשים, העוסק באמנות, יצירה, מחול, מוזיקה ועבודה פנימית.

"רצינו להביא בשורה נשית שנעלמה. במסורת היהודית יש בלימוד התורה משהו יותר גברי. הרגשתי שחסר איזשהי מסורת נשית בתוך מה הייחוד שלנו ומה אנחנו צריכות להביא לעולם. זה לא בא ממקום פמיניסטי, אני רחוקה מהמקום הזה. רצינו להבין את המקום של האימהות שלנו, שרה, רבקה, רחל ולאה. להבין מה התפקיד של האישה ודרך זה לבנות זוגיות טובה". לדבריה, זוגיות טובה עוברת דרך עבודה פנימית.

"מתעסקים הרבה עם הקשר שלנו עם ה' ועם עצמנו, עושים הרבה עבודה פנימית-רגשית", אומרת נעמי. "אבל בתוך כל זה יש לנו אוצרות כאישה וכאיש, אוצרות מדהימים ותכונות נפלאות שעושים את האקשן של הזוגיות; אהבה, משיכה, חיזור ופיתוי. זה נכון גם לחיי נישואין ובא לידי ביטוי הרבה יותר במערכת נישואין".

תפקידים שונים לחוד ונהדרים ביחד

"השיוויון תוקע אותנו", קובעת מרגלית. "אם היינו מגיעים מהעמדות שכל אחד יביא את האיכות שלו - יכולנו להיות במקום אחר לגמרי מבחינה עולמית בנושא זוגיות.

זוגיות זה חלק מהמבנה הנפשי שלנו שהוא הרבה מעבר למקצוע בו אני עובדת ואיזה תארים ואופי יש לי. יש רובד שלם שהוא כל כך קשור למערכת יחסים של איש ואשה".

על מה את הולכת לדבר בהרצאה במסגרת פרוייקט 252?

"קודם כל, מדובר על פרויקט מאוד מבורך. זה משהו שהיה צריך לעשות אותו לפני הרבה זמן, וכנראה רק כעת הבשילו התנאים לפרויקט כזה. בהרצאה שלי אני רוצה להביא את החלק הרעיוני של תפקידי האיש והאשה ועבודתם הפנימית, ולאחר מכן אתן גם כלים מעשיים. לדוגמה: אשה מאוד רוצה להרגיש ביטחון בתוך קשר - לאו דווקא שאתה הולך להתחתן איתי - אלא לקבל תחושה שהיא נוכחת בקשר.

בפועל זה מתבטא בכך שאחרי דייט, הבחור צריך להתקשר ולהתעניין אם היא הגיעה ואיך היא מרגישה. צריך להיות חוט של קשר שייתן את התחושה שהוא חושב עליה. אמנם קצר, אבל נוכח. זה לא קשור לפילוסופיה של הפרשנות שצומחת מזה שאם הוא התקשר סימן שהוא עף עליי, אלא ל'בין אדם לחברו' בסיסי; יש לך כאן אשה שזקוקה ליחס הזה אז תיתן לה אותו - גם אם אתה מחליט לא להמשיך איתה. זו נקודה שמתפספסת בלי סוף, וגורמת לאישה להיפגע ולהיסגר בקשר הבא שבו היא מביאה איתה אנרגיה של חשש וסגירות".

ואחר כך לתקן את הסגירות הזאת - זה אפשרי?

"אין כזה דבר אבוד. זה כמו שנראה אדם שיש לו כישרון לשירה והוא נשרט ואיבד את הכישרון. האם אף פעם הוא לא יוכל לשיר? ברור שלא. הגבריות והנשיות זה ב-DNA שלנו ולא יכול ללכת לאיבוד. גם אם זה נשכח - אפשר להחזיר אותם לעצמנו".

מה ה'אני מאמין' שלך?

"הגדול והרחב, לפני הכל, נוגע לתפישת החיים: אני מאמינה באמונה שלמה שהגענו לעולם עם הרבה מתנות מדהימות וכל תפקידנו בעולם שהוא כולו נעלם - זה לגלות את הכוחות שלנו. אני מאמינה שכל אחד יכול להוציא את הכוחות שהקב"ה נתן לו וזה תפקידנו.

הן כאדם, כאשה, כאמא, בעבודת השם שלי, בתכונות ובכישורים. לגבי זוגיות: אני מאמינה באמונה שלמה שכל אחת ואחד יכולים למצוא את הזוגיות שלהם. כי אם יש חוקיות בטבע שהקב"ה נתן איש לאשה - זה חייב להתממש במציאות. ואם זה לא קורה - צריך לברר מה מונע את זה".

עד כמה קשר בין איש לאשה הוא עניין פשוט הקשור לחוקיות הטבע שברא הקב"ה?

"אני מכירה אישית בחורה בת 58 שהתנגדה להמון דברים שדיברנו איתה בנוגע לזוגיות וברגע שהיא הסירה את ההתנגדות ועשתה דברים כדי לשחרר את החסימות - היא התחתנה. ועם מי? עם בחור שהציעו לו אותה בעבר והוא לא רצה. כן, הוא התחתן, הקים משפחה ואחרי הרבה שנים היא ראתה את השם שלו באתר היכרויות דתי. היא שלחה לו הודעה והוא סיפר לה שהוא התגרש ואחרי שבועות אחדים הם החליטו שהם מתחתנים. איזה סיבוב הם היו צריכים לעשות כדי להתחתן, הא? החיבוק שהוא מחבק אותה מביע את כל הגעגוע אליה כל השנים".

אין סיפורי רווקות אבודים בעיניך?

"יש אנשים שאומרים: יש גזירות. אבל גם גזירה אפשר לבטל. אין רע יורד משמים. צריך לתרגל את האמונה והביטחון שלנו ולהיות פשוטים; לבוא ולהיפגש ממקום של אמונה שאני הולכת להיפגש עם האיש שלי או לכל הפחות עם מישהו שיקדם אותי בדרך אליו - כך שאבין מהדייט הזה עוד משהו.

וגם: לא לבוא ממקום שאני הולכת להיפגש עם 'החלום שלי' אלא עם מישהו שאיתו אפשר לגלות את הרבדים שיש בי ובו. זה קשה ולפעמים אנחנו מקבלים מה שיש לנו בראש, 'את החלום' ואחר כך מגלים שתנועת החיים של זוגיות - זו תנועה של תיקון וגילוי וזה לא כמו שחשבנו. תמיד יהיו דברים שיותר משמחים אותנו ושפחות משמחים אותנו בקשר ושם זה עבודה פנימית וסימן דרך, הקב"ה נותן לי 'ווייז' לכיוון שלי בעבודת ה' לא צריך להיבהל. ההיפך".

סבלנות מולידה אהבה

"זוגיות זה להיות בתוך תהליך וצריך סבלנות לבנות אותו", אומרת נעמי. "אנחנו לא תמיד במקום השלם ברגע אחד ומיד. בעיניי, זה שצעירים וצעירות רוצים את החיבור - זה מדהים. אתם רוצים את האמת. זאת השאיפה, עכשיו בואו נבנה את הכלים כדי להתקדם ואת זה אפשר לעשות בעזרת הרבה סבלנות. המילה 'תכלית' מתחילה בתי"ו ונגמרת בתי"ו, ובאמצע אותיות 'כלי'. אנחנו רוצים כאן ועכשיו חיבור מושלם - וזה יפה אבל צריך לבנות את ה'כלי' וזה בעיניי האתגר של הדור שלנו: סבלנות. כל דור והאתגר שלו. כל דבר שמטלטל אותנו - רוצה להעיף אותו בטיל. דבר שקשה לי בגללו ואני מאותגרת ממנו - זה התמרור לגילוי הבא שלי על עצמי ומה אני צריכה לתקן. ראיתי את זה המון בזוגיות האישית שלי. כשמסתכלים על קשיים בזוגיות כבניה - העבודה המאתגרת אפילו מהנה. בסופו של דבר, אין כמו לגדול ולהתפתח רגשית".

הרצאתה המקוונת של נעמי מרגלית בנושאים: 'הציפיות הנכונות מדייט מוצלח' ו'העקרונות שיביאו את הגבריות שלו ואת הנשיות שלה למפגש המשותף' - תועבר בפרוייקט 252 ביום רביעי, ו' אלול (26.8), בשעה 21:00.

להצטרפות לפרויקט 252 וקבלת גישה לכל ארכיון ההרצאות – לחצו כאן.