תיעוד: לוחמי פלגת חיל הים מול עזה

סיור ייחודי של פלגה 916 של חיל הים, האחראית על קו הגבול הימי בין אזור אשדוד למצרים, נערך השבוע, "להתכונן הכי טוב למלחמה הבאה".

תגיות: חיל הים עזה
קובי פינקלר - ערוץ 7 , ג' באלול תש"פ

שעת ערב. מבסיס חיל הים באשדוד יוצא עוד סיור של פלגה 916. הפעם מדובר בסיור ייחודי שהוא למעשה חלק מתרגיל של חדירת צוללים לחופי ישראל, תרגיל הכולל הצלת פצועים בלב ים ושיתוף פעולה עם משטרת ישראל.

"אנחנו רוצים להתכונן הכי טוב שאפשר למלחמה הבאה, ובמלחמה - אתה לא מוכן לכלום", מסביר סא"ל רן שטיגמן, מפקד הפלגה, ללוחמים.

לאחר סקירת הוראות הבטיחות, מתחילים החיילים אט אט להתפזר לספינות, "אנחנו כבר רגילים לצאת לאימון הפלגתי שמחולק לשני סבבים, אבל כזה - עדיין לא היה לנו", מספר אחד מהם.

את הלחשושים באוויר קוטע רצף שריקות שאחריו ממהרים להגיע פיצוצים ועשן - התרגיל התחיל, הבסיס תחת מתקפה.

את רוב ההפלגה מעבירים ב"גשר" - האזור בספינה בו מכוונים אותה ואת כלי הנשק ורואים ממנו את האופק הרחוק אל מול העיניים. הפלגה מורכבת מדבורות, שלדגים וצרעות, בעברית פשוטה סוגים שונים של כלי שיט.

סא"ל רן שטיגמן הוא מפקד הפלגה האחראית על כל הקו שבין בסיס אשדוד עד גבול מצרים. "אנחנו בונים את כל התמונה הימית", מספר לי סא"ל רן, "עיקר תשומת הלב היא מאשקלון ועד מצרים כשאנחנו למעשה הכוחות היחידים שנשארו בשטח בציר פילדלפי. יש לנו כמה מטרות ובהן סיכול הברחות הימיות, מניעת חדירה, מניעת הברחות ועוד".

בשבוע שעבר תרגלו כאן תרגיל רחב היקף כדי להכין את הלוחמים ואת מפקדיהם לזמן אמת. במילה אחרת למלחמה. השטח מתוח. הלוחמים מתרגלים תרגיל איום על מימי, כשברקע נמצא האיום התת מימי. לכן הם עורכים תרגילים משולבים. על הספינה עצמה ממוקם צוות רפואי למתן מענה רפואי מהיר. התרחיש שלהם הוא פיגוע משולב ולכך נערכים.

"כל אימון קרוי על שם לוחם שנפל. ככה אנחנו מעבירים את המורשת קדימה" מסכם סא"ל רן. והמורשת אכן מורגשת בכל פינה. כולם חדורי מטרה ומבינים היטב שהם מגנים על עם ישראל.

בסוף התרגיל המפקדים, מתיישבים ב"מי"ק" (מרכז ידיעות קרב) לסכם את הערב הארוך. הכנה לעוד יום שיבוא אל מול חופי הדרום.טוען....