אושיית הטוויטר אפרים קישון

על הכתיבה השנואה, היכולות הנבואיות וההתעלמות מצד מערכת החינוך, בנו של גדול הסאטיריקנים הישראלי בראיון לערוץ 7

אריאל פייגלין , ג' באלול תש"פ | עודכן: 11:14

אפרים קישון עם בנו רפי
אפרים קישון עם בנו רפי
צילום: אודי סלמנוביץ

"זה מדהים כמה אבא הצליח לחזות את העתיד ולהיות רלוונטי גם לאחר מותו", אומר ד"ר רפי קישון בראיון לערוץ 7, וכשאני מבקש דוגמה ספציפית לכושר הנבואי של אביו הוא מציין את בוב ספוג. כן, מסתבר שגם את זה קישון חזה.

רפי קישון, למי שעוד לא עשה את הקישור, הוא בנו של הסאטיריקן והסופר אפרים קישון, שאלמלא היה נפטר לפני חמש עשרה שנה, היה חוגג היום את יום הולדתו התשעים ושש.

"אם אבא שלי היה חי בתקופה שלנו הוא היה מאושר", עונה רפי כשאני שואל אותו מה היה אביו כותב על 2020, "יש כל כך הרבה חומרים מסביב. לדעתי, אם הוא היה חי היום, הוא היה מאוד פעיל בטוויטר".

פייר, הופתעתי. מילא פייסבוק שם היה לו מקום לכתוב באירוך ובפירוט האופייני לו, אבל טוויטר? כמה קישון אפשר כבר להכניס ב180 תווים?

"אבא שלי שנא את הכתיבה", ממשיך רפי להפתיע, "היא עלתה לו ביסורים רבים כי הוא שאף לשלמות. בטוויטר הוא יכול היה להעביר רעיונות ושנינויות בקצרה ובמהירות לכל העולם. אני בטוח שהוא היה זוכה לעשרות אלפי עוקבים".

ציור שמן של אפרים קישון
באדיבות המרואיין

ובכל זאת, מבין השנה הברוכת אירועים שעברנו: שלוש מערכות בחירות, קורונה, הצפות ועוד, מה הנושא שהיה הכי 'מדליק' אותו? על מה הוא היה כותב את הסאטירה החדה ביותר?

"ישראל של ימינו היא גן עדן לכל מי שכותב הומור וסאטירה", עונה רפי, "כשראיתי אנשים על גלשנים ברחוב ראשי בתל-אביב בזמן ההצפות האחרונות - מיד חשבתי, כמו גם רבים אחרים, על הסרט תעלת בלאומילך שבו אבי הופך את רחוב אלנבי לתעלת מים שוקקת חיים".

"גם הטיפול השלומיאלי בקורונה בוודאי היה מניב הרבה פירות. וכמו שאבי כתב פעם: נלחמנו בפקידים אבל נכנענו למספרם העודף - היום הוא יכול היה לכתוב את זה על שרי הממשלה וסגניהם לרוב".

"בימים האחרונים עולה שוב ושוב סאטירה חריפה ונוקבת שכתב אבי על אוזלת ידה של מערכת המשפט לגבי מקרי אונס", מציין רפי עוד דוגמה אקטואלית במיוחד, "אני מקבל את הקטע הזה מכל הכיוונים".

"בנוסף", אומר רפי, "אני חושב שהוא היה מחבב את דונאלד טראמפ שמדבר דוגרי בלי קשקושים פוליטיקלי-קורקטים צבועים, ומסיר את המסכות מאחורי השקרים הפתולוגים של הפלסטינים. הוא גם היה מעריך מאוד את התרגיל, בנוסח סאלח שבתי, שעשה נתניהו , עם השלט המרהיב: "רמות-טראמפ"...

"אבא היה אדם חכם מאוד" עובר רפי למישור האישי, בשנים האחרונות, מלבד היותו וטרינר, הוא גם מופיע על במות עם מופע הומור שכתב על אביו, "הוא ידע לתת עצות מדויקות גם בחיים האישיים ובזוגיות. חבל לי שהוא לא הספיק להכיר את בת זוגי הנפלאה מזה 13 שנים - הלא היא אסתי, שהייתה בעברה חסידת גור. אני חושב שהוא היה מאוד מתרשם ממנה".

"לצערי", מסכם רפי, "מערכת החינוך לא מעריכה את אבא, והוא לא מיוצג מספיק במערכת החינוך הישראלית. הוא היה צריך להיות אחד מאדני היסוד של המערכת, יוצר ציוני שמלא באהבה והערכה למדינת ישראל , ניצול שואה ועולה חדש שלמד את העברית ואיתה הפיץ את סיפורה של מדינת ישראל בעולם".

"חבל שגדול יוצרי התרבות בישראל - עפ"י מדידה מספרית, יוצר עטור פרסים שכתב סיפורים קצרים ומלאי חכמת חיים והומורסקות קצרות, חכמות ומצחיקות שילדי ישראל היו מתמוגגים מהם, לא מיוצג במערכת החינוך למעט טיפה בשוליים - רק בגלל הפקידים שלא אהבו את דעותיו שנטו ימינה. אשמח לקבל כול עזרה כדי לנסות לתקן את המעוות".