תנו לכולם לשמוע קול שופר

יוסף שפייזר מציע: לסגור את הכביש הסמוך לבתי הכנסת לשלוש שעות בזמן התפילה ולאפשר לרבים להתפלל באוויר הפתוח בבטחה ובהתאם להנחיות.

יוסף שפייזר , ג' באלול תש"פ

תנו לכולם לשמוע קול שופר-ערוץ 7
יוסף שפייזר, יו"ר 'הפורום הדיגיטלי'
צילום: ראובן קאפוצינסקי

גבאי מבית כנסת גדול בירושלים התקשר אליי ושיתף אותי בדילמה שמדירה שינה מעיניו.

הימים האלה עמוסים בהגבלות, בהתאם לתקופה המורכבת שאנחנו חיים בה. ההגבלות על מספר המתפללים בבית הכנסת מפאת חשש להדבקה מחד, ומצד שני, אוטוטו תקופת החגים, אלפי מתפללים קבועים ושאינם קבועים מגיעים מדי שנה לתפילות ראש השנה ויום כיפור, כדי לשמוע את קול השופר.

"בכל שנה אנחנו מארחים מאות מתפללים ומתפללות בתפילות החג והשנה הדילמה קשה מנשוא", סיפר הגבאי.

הגבולות ברורים לי עד מאד. אסור לסכן חיי אדם ואסור להגיע לכאוס בימי החג. מצידו השני של המתרס חובה עלינו למצוא פתרון למאות אלפי המתפללים שפוקדים את בתי הכנסת בימי ראש השנה.

הפכתי בזה רבות. ואני מציע כאן פתרון שהוא בבחינת "הכי טוב שאפשר במסגרת הנסיבות": איחוד מניינים באוויר הפתוח.

לא להאריך בתפילה ולאפשר תפילה במרחב הפתוח הסמוך לבית הכנסת - כפי שנהוג בחודשים האחרונים. אבל עם תוספת: במידה ואין גינה ציבורית/מרחב פתוח בקרבת קהילת המתפללים, במקום לבטל את התפילה ולהותיר מאות אלפי מתפללים ללא מניין וללא שמיעת תקיעות שופר, אני מציע לסגור את הכביש הסמוך לבית הכנסת לשלוש שעות בזמן התפילה ובכך לאפשר לציבור להתפלל באוויר הפתוח בבטחה ובהתאם להנחיות.

הסגירה תחול רק בתפילת שחרית של ראש השנה לשעות קצובות ובתיאום עם הרשויות. המהלך מצריך התגייסות מוניציפלית כלל ארצית שניתן לעמוד בה בהתאם להנחיות.

הפתרון המוצע ייתן מענה לציבור הרחב ובכללו ציבור הנשים שמתחילת ההגבלות כמעט ואינן מוצאות את מקומן בין מנייני הרחוב או בתוך מגבלת מספר המתפללים, מלבד מספר בתי כנסת שהשכילו לאלתר מחיצה בעבורן.

עם התארגנות מראש, נוכל למעט התניידות מיותרת, בטח כשיש מבוגרים שרוצים להתפלל, ולקיים תפילה כאיש אחד בלב אחד, לכלל המתפללים והמתפללות.

כירושלמי המתגורר ברחביה, אני יודע שכשרוצים לסגור כבישים, סוגרים. המטרה הזו חשובה וראויה לא פחות מאחרות.

ושנזכה לשמוע קול שופר, דווקא בימים האלה.

אנחנו קוראים לגבאים ולמובילי קהילות נוספים להצטרף ליוזמה