מייק פומפאו נחת בישראל

שר החוץ האמריקני ייפגש עם ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גנץ ושר החוץ אשכנזי. ג'ארד קושנר צפוי לבקר בישראל בחודש הבא.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ד' באלול תש"פ

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו נחת הבוקר (שני) בישראל, היעד הראשון במסע הנוכחי של פומפאו למזרח התיכון.

פומפאו ייפגש ב-11 עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובהמשך יוועד עם שר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי ועם ראש המוסד יוסי כהן.

הנושאים שעומדים במוקד הביקור הם הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות, המהלך האמריקני להטלה מחדש של סנקציות בינלאומיות על איראן והדרישה האמריקנית להגבלה החדירה הסינית לכלכלה הישראלית.

לאחר שייפגש עם נתניהו וגנץ, מזכיר המדינה של ארה"ב ימריא לבחריין, עומאן, איחוד האמירויות וסודן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש במסיבת עיתונאים כי הסכם השלום עם איחוד האמירויות פותח עידן חדש של שלום במזרח התיכון, כלשונו. ״התרגשתי לראות לפני ימים אחדים ילדה באיחוד האמירויות לובשת חולצה עם דגל ישראל ודגל האמירויות, והתרגשתי לראות ילדה אחרת מנגנת את "התקווה" באיחוד האמירויות. מי היה מאמין? אני האמנתי.
״שוחחתי לפני כמה ימים עם נציגי הקהילה היהודית בדובאי, איזו התרגשות. אחד מהם סיפר לי שהוא זוכר שהייתי בעימות, עימות מפורסם באיגוד העימותים באוניברסיטת אוקספורד, לפני 25 שנים - אני זוכר אז שדיברתי על שלום שיהיה במזרח התיכון, אבל שלום מסוג אחר, השלום הזה. בקרוב נוכל כולנו לטוס לאבו-דאבי ולדובאי וגם הם יטוסו הנה. פירות השלום רבים הם, והשלום הזה יתרחב לעוד מדינות״.
נתניהו סיפר שבפגישתו עם מזכיר המדינה מייק פומפאו, ידון עמו ״בהרחבת מעגל השלום באזורנו״. לדברי ראש הממשלה ״אנחנו עובדים על שלום עם עוד מדינות. להערכתי, תהיינה עוד מדינות. בעתיד הלא רחוק יהיה לנו שלום עם עוד מדינות.

״השלום עם איחוד האמירויות יביא לפריחה בהרבה תחומים: בתיירות, בטכנולוגיה, במלחמה בקורונה, בבריאות, ברפואה, באנרגיה, במים, בחקלאות ובתשתיות. הם מעוניינים להשקיע במדינת ישראל, ויהיו כאן השקעות ענק. זה חשוב כי זה מייצר מקומות עבודה, זה מייצר תעסוקה, זה מייצר פרנסה. כל זה חשוב תמיד, אבל זה הרבה יותר חשוב בתקופת הקורונה״, הוסיף נתניהו.

יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, והשליח למשא ומתן במזרח התיכון אבי ברקוביץ' צפויים לבקר בחודש הבא בישראל. קושנר וברקוביץ' ימשיכו מישראל לסעודיה, בחריין ועומאן וככל הנראה ינסו לשכנע את מנהיגי המדינות הללו לחתום על הסכם נורמליזציה עם ישראל.

קושנר וברקוביץ' רוצים לברך את מנהיגי ישראל ואיחוד האמירויות על הסכם הנורמליזציה ולהתעדכן על ההתקדמות במו"מ על ההסכמים השונים בין שתי המדינות.

היועץ לביטחון לאומי של טראמפ רוברט אובריאן והשליח לנושא איראן בריאן הוק צפויים להצטרף לנסיעה.