טיפולי פוריות. אילוסטרציה
טיפולי פוריות. אילוסטרציהצילום: iStock

נגיף הקורונה גרם לסגירת השמיים, וזוגות רבים שנעזרים בתרומת ביצית מחו"ל התרחקו מהחלום להביא ילדים לעולם.

אך, על פי הדיווח הבוקר (שני) בעיתון "ישראל היום", תוכנית תרומת הביצית בהדסה עין כרם והר הצופים היא הראשונה בארץ שחזרה לפעילות מלאה, ו־26 זוגות זכו להתקדם החודש עוד שלב בדרך להרחבת המשפחה.

לקשיים שעומדים בפני זוגות רבים התווסף מכשול חדש עם התפרצות הקורונה בישראל ובעולם. כתוצאה מסגירת השמיים לטיסות סדירות לא ניתן היה לתאם את החזרת הביציות המופרות במדינות שונות אל ישראל, ולתת פתרון לעשרות הזוגות הממתינים להיריון המיוחל. בזכות אישורים ובטיסה שנחתה לאחרונה בישראל מצ'כיה הגיעו הביציות המופרות לארץ, והזוגות ימשיכו בתהליך במטרה להיות הורים. תוכנית תרומת ביצית בהדסה מאפשרת לנשים הנזקקות לתרומה להיעזר בביציות שנתרמו על ידי תורמות בחו"ל בליווי מלא של צוותי בית החולים, וכיום היא הראשונה שחזרה לפעילות מלאה ונותנת מענה גם בימים אלה של מדיניות השמיים הסגורים.

לובה שנקמן, מתאמת תוכנית תרומת ביצית בהדסה, סיפרה, "חידשנו את הפעילות הרפואית עם מרפאת Reprofit בצ'כיה, שם המרפאות חזרו לפעילות מלאה".

בעזרת רשות שדות התעופה ומשרד הבריאות, הגיעו העוברים לישראל בטיסה מצ'כיה, והמשלוח הועבר במהירות ליחידות הפוריות בהדסה עין כרם והר הצופים. במקביל הועבר בחזרה לצ'כיה משלוח ביולוגי מהדסה לטיפול עתידי עבור זוגות מטופלים אחרים.

פרופ' אלכס סימון, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית בהדסה: "מטופלות רבות בארץ, שחיכו בכליון עיניים להמשיך את הטיפולים שלהן, נעצרו, ועבורן כל עיכוב הוא משמעותי, גם ברמה הרגשית וגם ברמה הפיזית. ברגע שפתחו בכל הארץ את טיפולי ההפריה הרגילים, הנשים שלנו נשארו 'בחוץ', מפני שהעוברים שלהן לא בארץ ולא יכלו להגיע לכאן. במאמץ רב הצלחנו להביא לארץ את העוברים. המטופלות התרגשו מאוד כשבישרנו להן שהעוברים שלהן בארץ ושניתן להתקדם בטיפול".