ההיסטוריה של הכלכלה

עצרתם פעם לחשוב איך הכל התחיל? כיצד הייתה נראית הכלכלה לפני שהתחלנו להשתמש בכסף? במאמר זה נכיר את ההיסטוריה המרתקת של הכלכלה.

תוכן שיווקי , ד' באלול תש"פ

ההיסטוריה של הכלכלה
ההיסטוריה של הכלכלה
iStock

אנו מוציאים את הכסף המזומן בכספומט ומשתמשים בו לאורך היום. בכל עשירי לחודש המשכורת מועברת בהמחאה או בהעברה בנקאית. הוצאות גדולות אנו מחלקים לתשלומים בכרטיסי אשראי.

מנגנונים מתקדמים כמו העברות בפייפאל, בביטקוין ובמטבעות קריפטוגרפיים הופכים להיות חלק מהמיינסטרים. אך, האם עצרתם פעם לחשוב איך הכל התחיל? כיצד הייתה נראית הכלכלה לפני שהתחלנו להשתמש בכסף? במאמר זה נכיר את ההיסטוריה המרתקת של הכלכלה.

הב לי עז וקבל כיכרות לחם ובגדים

בעולם הישן כמעט כל אדם עסק למחייתו בצורה כלשהי של ייצור ומסחר. החל מגידול ראשי בקר, תרנגולות, פרות וכלה ביצירה של בגדים, כלי נשק וכלי עבודה. המזון היה נמכר מבית לבית או בשווקים פתוחים, שבהם ביצים טריות וגבינה שנחבצה היו מומרים במוצרים אחרים. התהליך היה סבוך לעיתים, משום שלא תמיד התקבל המוצר המבוקש בתמורה לסחורה.

עוברים לסחורות מבוקשות

סחר החליפין המשיך והתפתח למוצרי צריכה נפוצים אשר להם היה ביקוש גבוה. שכן, לא תמיד סוחר הטקסטיל שלכם זקוק לעז. מוצרי הצריכה המבוקשים ביותר היו עלי טבק, מלח, שקי שעורה שמהם ניתן לאפות לחם, אבנים יקרות ונדירות וכמובן מתכות שאנו רואים גם היום – זהב וכסף.

אדם שלא היה זקוק ליותר מקורט מלח לארוחה, קיבל שק מלח בשמחה כתשלום עבור מוצר, משום שהוא ידע שיוכל להמשיך ולסחור במלח גם בעתיד. אבנים טובות היו דרך קלה ונוחה להתנייד ממקום למקום, ולרכוב במשך חודשים אחדים למדינה אחרת תוך שמירה על הממון במקום בטוח בכיס הבגד. מפתיע לגלות, אך שיטה זו, שמכונה "סחר חליפין" קיימת עד היום.

סחר חליפין במציאות המודרנית

האם נתקלתם אי פעם במודעות טרייד אין של סוכנויות רכב ומגרשי מכוניות? שיטה זו מקבילה לסחר החליפין של העת העתיקה. במקום לשלם מחיר מלא על הרכב החדש, ניתן להמיר את הרכב הישן בהתאם לשוויו הכספי בשוק ולהוסיף את ההפרש בתשלום כספי. מהו היתרון של שיטה זו?

לא כל אדם מעוניין לעסוק בבירוקרטיה הכרוכה במכירת הרכב. פרסום, פגישה עם קונים פוטנציאליים, משא ומתן על מחיר הרכב, בדיקה של הרכב במוסך, קבלת הכספים והעברת הבעלות. מנגנון הטרייד אין מאפשר מכירה מהירה של הרכב לסוכנות הרכב, ושימוש בערכו כדי להתהדר ברכב חדש יותר ללא תקלות. התהליך מאפשר גם לחסוך תיקונים מיותרים של הרכב הישן לפני מכירה בטרה לשפר את מראהו או את מצבו המכני.

לסיכום, בחינה מהירה של ההיסטוריה של הכלכלה מזכירה לנו שיש שיטות נוספות למסחר אשר להן יתרונות וחסרונות שונים. נכון, לא קל להסתובב עם שק חיטה על הגב כדי לגוון את סעודת הערב בחלב או גבינה. אך, שימוש בסחר החליפין בתחום הרכב מאפשר ליהנות מאותם יתרונות של המרת מוצר אחד במוצר אחר. בפעם הבאה שתתחדשו בכלי־רכב בשיטה זו, דמיינו את אבות אבותינו מבצעים את אותה הפעולה בדיוק עם מוצרים שונים.