"חרדים מאושפזים בעקבות ההפגנות ואיש לא נחקר"

עיתון 'המבשר' תוקף את הזריזות המשטרתית בפתיחת חקירה במח"ש נגד השוטר שהכה מפגין. "כשמדובר במפגין חרדי פצוע קשר השתיקה נשמר".

מיכל לוי , ד' באלול תש"פ

"חרדים מאושפזים בעקבות ההפגנות ואיש לא נחקר"-ערוץ 7
הפגנת חרדים. ארכיון
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

הפגנות השמאל והחקירה המשטרתית: עיתון 'המבשר' תקף הבוקר (שני) את הזריזות המשטרתית בפתיחת חקירה במח"ש נגד השוטר שתועד כשהוא מכה מפגין בהפגנת השמאל.

"מפגינים התפרעו ושלושה שוטרים נפצעו; מח"ש מיהרה לפתוח בחקירה על האלימות המשטרתית", קראה הכותרת.

בגוף הידיעה נאמר, "במקרה של נער בעל מוגבלויות שהוכה בברוטאליות ונאזק על לא עוול בכפו לקח למשטרה שבועות ארוכים עד לפתיחת החקירה שהסתיימה בלא כלום".

בהתייחס להפגנה תהה כותב המאמר על היד הרופסת של המשטרה כלפי המפגינים האלימים. "פרשים? מכת"זיות? בואש? שוטרי יס"מ פורצים להמון עם אלות? לא בהפגנות שמאל!".

בעיתון צוטטו אישי ציבור במגזר החרדי שהביעו אתמול תמיהה על הזריזות המפתיעה שגילתה המחלקה לחקירות שוטרים.

"בלא מעט מקרים שהתרחשו בשנה האחרונה מול מפגינים מהציבור החרדי, 'גררה' המחלקה רגליים עד לפתיחת חקירה, ובוודאי שלא החליטה בתוך שעות ספורות על הרחקת קצין משטרה. כך למשל באירוע שתועד באזור חג הפסח ברחוב מאה שערים במסגרתו נראה שוטר תוקף אדם חרדי על לא עוול בכפו, כשהוא משליך אותו בעוצמה על הכביש. עד פתיחת החקירה התמשכו כמה שבועות, כשעד לרגע זה לא פורסמה שום החלטה בנושא", נאמר.

בטור דעה קרא פרשן העיתון מאיר ברגר למגר את האלימות הפוליטית. "הצביעות הנוטפת של התקשורת המסחרית בישראל אינה יודעת גבולות. מזה שנים שהמשטרה מתעללת במפגינים בעלי חזות חרדית בכל אמצעי אפשרי וקשר השתיקה נשמר.

"בסיום כל הפגנה כזו אנשים מאבדים ידיים ורגליים פשוטו כמשמעו. חלקם מאושפזים בבתי חולים, חלקם נזקקים לגבס לאחר שספגו שברים בחלקי גופם, רבים אחרים סופגים מכות יבשות קשות המעטרות את פניהם זמן רב לאחר ההפגנה. רק אגרוף בפרצוף? עבורם זו הפגנת גן-עדן. מישהו יודע על כך? מישהו שומע על כך?

"ומה הפלא שמח"ש לא ממהרת לחקור. בהיעדר סיקור תקשורתי, וכשהאלימות המשטרתית נעלמת מגלי האתר בשל חוסר עניין לאנשי החדשות, המשטרה מצטרפת לחגיגה וסוגרת שוב ושוב תיקי אלימות משטרתית המופעלת כלפי מפגינים חרדיים.

"כשמגיע אירוע זוועתי דוגמת האלימות המשטרתית המחרידה שהופעלה כלפי ילד בעל מוגבלות התקשורת המסחרית יצאה מגדרה וסיקרה את האירוע. אולם גם שם התוצאה העגומה לא איחרה לבוא: כעבור כשנה מאז התרחשות המקרה, התיק במח"ש נסגר כלפי השוטר האלים. כשהכל מתנהל סביב החונטה הלבנה הנכונה זה כל כך צפוי.

ויש לו מסקנות. "הגיע הזמן להסיר את מסכת הצביעות מעל פרצופה של המשטרה. אלימות היא אלימות ולא משנה כלפי מי היא מופעלת ועל איזה רקע ההפגנה מכונסת. שוטר אלים צריך לתת את הדין, מפגין אלים צריך להיעצר. לאלימות משטרתית אסור שיהיה צבע. למפגין הלבן אסור שתינתן פריבילגיה. המצב הנוכחי הוא מסוכן. לא האלימות הפיזית מסוכנת, אלא האלימות הפוליטית. והיא כואבת הרבה יותר".