סרטון חדש של חותם: דתי לאומי, מה מקפיץ אותך?

ארגון חותם משיק את הסרטון "מה מקפיץ אותך" בו נראה אלו נושאים 'מקפיצים' אותנו כציבור דתי לאומי ועליהם אנו נאבקים ובאלו אנו פחות.

בשיתוף ארגון חותם , ד' באלול תש"פ

השבת במרחב הציבורי הינו נושא שעלה רבות בשנים האחרונות. גם בימים אלו כאשר נגיף הקורונה משתולל, חודשה פעילות התחבורה הציבורית בשבת בחלק מערי המרכז .

בסרטון חדש שמושק כעת, חושפים בחותם את הדילמה הקשה בה נמצא הציבור הדתי לאומי בסוגיות של הזהות היהודית של המדינה. בסרטון נשאל בחור דתי שאלות עליהם הוא עונה בלי להסס וכאשר הוא נשאל בנושא התחבורה הציבורית בשבת, הוא מתלבט ואינו מעוניין להגיב.

בצמוד לסרטון, משיקים ב"חותם" גם חוברת הסברה המציגה סוגיות מהותיות בהם הציבור הדתי לאומי חש סתירות בנושא הצביון היהודי של המדינה, מול ערכי תרבות המערב הסובבים אותו. בין השאר מבררת החוברת האם מושגים כמו חירות וזכויות הפרט סותרים את ערכי הלאום המשותפים ואת הזהות הקולקטיבית שלנו כעם, כשהשבת הציבורית היא אחד הביטויים המשמעותיים שלה. ומאידך , האם השאיפה לשמירה על השבת במרחב הציבורי מהווה כפיה על האחר, ובכך מתנגשת עם הגישה של 'חיה ותן לחיות'.

מנכ"ל ארגון חותם עמיטל בראלי: "לציבור הדתי לאומי ישנו חזון שהוא רוצה לקדם במדינת ישראל כמדינה יהודית בעלת צביון יהודי. לעיתים ישנה ההתנגשות בין התפיסה של יהדות ממלכתית לבין המחויבות לערכים מערביים, התנגשות שעלולה לפגוע ביכולת שלנו לפעול לחיזוק השבת הציבורית ושמירת הצביון היהודי של המדינה. אנחנו מציעים חוברת הסברה שתסייע בישוב הסתירות והמבוכות במפגש בין תפיסת העולם הדתית לבין הערכים הליברליים הסובבים אותנו, ובכך לסייע לבירור תפקידו של הציבור הדתי-לאומי בשמירה על הצביון היהודי של מדינת ישראל".

לצפייה בחוברת המלאה