נתניהו: ארה"ב מחויבת ליתרון של צה"ל

שר החוץ האמריקני וראש הממשלה נתניהו מסרו הצהרות פומביות בסיום פגישתם במשרד ראש הממשלה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ד' באלול תש"פ

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו שנחת הבוקר (שני) בישראל, הגיע לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במשרד ראש הממשלה בירושלים.

בסיום הפגישה מסרו נתניהו ופומפאו הצהרות בהן התייחסו להסכם הצפוי להיחתם בין ישראל לאיחוד האמירויות בחודשים הקרובים.

"הנורמליזציה בין איחוד האמירויות וישראל מסמלת שינוי. אני רוצה להודות שוב לנשיא טראמפ ולך על כל המאמצים בדרך", פתח נתניהו.

ראש הממשלה הבהיר כי הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות לא כלל הסכמה ישראלית לשום עסקת נשק, "אולי יש עסקת נשק בין ארה"ב לאיחוד האמירויות שנשקלת. שר החוץ פומפאו הבהיר לי שארה"ב מחוייבת בכל נסיבות שיהיו להבטיח את היתרון האיכותי של צה"ל באזור".

פומפאו ציין בהקשר זה, "יש לארה"ב מחויבות חוקית לשימור היתרון האיכותי של צה"ל ואנחנו נעמוד בהתחייבות הזו. אנחנו בוחנים את האפשרויות לספק לאמירויות ציוד צבאי שנחוץ לה כדי להתגונן בפני איראן. אנחנו נעשה זאת תוך שימור היתרון האיכותי של ישראל".

נתניהו הוסיף, "דנתי עם פומפאו על האפשרות שמדינות נוספות באזור יקדמו נורמליזציה עם ישראל. מקווה לחדשות טובות אולי כבר בעתיד הקרוב".

מזכיר המדינה ייפגש גם עם שר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי וראש המוסד יוסי כהן.

הנושאים שעומדים במוקד הביקור הם הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות, המהלך האמריקני להטלה מחדש של סנקציות בינלאומיות על איראן והדרישה האמריקנית להגבלה החדירה הסינית לכלכלה הישראלית.

לאחר שייפגש עם נתניהו וגנץ, שר החוץ פומפאו ימריא לבחריין, עומאן, איחוד האמירויות וסודן. פומפאו יטוס מישראל ישירות לסודאן בטיסה רשמית ראשונה בין המדינות.

יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, והשליח למשא ומתן במזרח התיכון אבי ברקוביץ' צפויים לבקר בחודש הבא בישראל. קושנר וברקוביץ' ימשיכו מישראל לסעודיה, בחריין ועומאן וככל הנראה ינסו לשכנע את מנהיגי המדינות הללו לחתום על הסכם נורמליזציה עם ישראל.

קושנר וברקוביץ' רוצים לברך את מנהיגי ישראל ואיחוד האמירויות על הסכם הנורמליזציה ולהתעדכן על ההתקדמות במו"מ על ההסכמים השונים בין שתי המדינות.

היועץ לביטחון לאומי של טראמפ רוברט אובריאן והשליח לנושא איראן בריאן הוק צפויים להצטרף לנסיעה.