ח"כ מיקי חיימוביץ': "המשטרה יוצרת אווירה של פחד בבלפור"

יו"ר ועדת הפנים במתקפה על המשטרה: "אלימות מכוונת ויזומה של שוטרים כלפי מפגינים, חניקות וגרירות של אזרחים שלא התנגדו למעצר".

ערוץ 7 , ד' באלול תש"פ

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מיקי חיימוביץ', פתחה הבוקר (שני) את הדיון הדחוף בנושא השימוש בכח של המשטרה כלפי מפגינים, בהתייחסות לאירועים האחרונים.

"בוקר טוב לחברי הועדה, אני פותחת את הדיון בנוגע לאלימות שהתרחשה בהפגנות בבלפור, ביום חמישי האחרון, במהלך פינוי המפגינים מהמתחם, ובהפגנה שהתרחשה במוצ"ש. זה הדיון השלישי שאנחנו עורכים בועדה באותו הנושא, ואני חייבת לשתף שאני מוטרדת מאוד", ציינה.

לדבריה, "לאחר הדיון הקודם, בנושא המכת"זיות, נוצרה תחושה שהמשטרה תפסה את תפקיד המבוגר האחראי. הדרג הפיקודי הפסיק, ובצדק, את השימוש במכתז"יות, ודרגי השטח הכילו את ההפגנות בצורה ראויה לציון. עברו מספר שבועות שבהם מספר העצורים היה מינימלי, ולמיטב ידיעתי לא נרשמו תקריות אלימות בשטח".

"זאת הדרך שבה אמורות להתקיים הפגנות במדינה דמוקרטית - תפקיד המשטרה הוא למצוא את האיזון העדין שבין הסדר הציבורי לבין זכות ההפגנה, ולמספר שבועות היה נראה שאנחנו מצליחים לשקם את האמון בין הציבור למשטרה", קבעה חיימוביץ'.

"אבל בימים האחרונים כל העדויות מראות שמשטרה נגררה לסיטואציה שבה היא זאת שמפרה את האיזון בצורה מכוונת, ויוצרת אווירה של פחד בבלפור. אני חייבת לומר - אני עושה כל מה שאפשר כדי שהדיונים בוועדת הפנים בראשותי יהיו כמה שיותר מאוזנים, ומגיעה לכל דיון בלב פתוח ובהקשבה מלאה ומאוזנת לכל הצדדים. אבל במקרה הספציפי הזה, אני לא מצליחה להבין, איך בתקופה כל כך קריטית בדמוקרטיה הישראלית, נראה על פי כל העדויות - המצולמות, הכתובות, ואלה שהגיעו לבית המשפט - שהחליט לשחרר את כל העצורים לביתם למרות טענות המשטרה לאלימות מפגינים - איך המשטרה נגררה להפרה כל כך בוטה של האמון שנבנה בשבועות האחרונים?", תהתה היו"ר.

"המשטרה היא לא רק גוף אכיפת החוק, אלא גם הגוף שאמור לתת דוגמא לאזרחים, ולהוות מודל לחיקוי לאזרחי ישראל, אבל הימים האחרונים בבלפור מצביעים בעיקר על התנהלות של סגירת חשבונות ותרבות של 'להחזיר' למפגינים שצעקו או קיללו שוטרים", טענה.

חיימוביץ' ציינה, "למען הסר ספק - אני חושבת שחלק מהקריאות שקראו בבלפור כלפי שוטרים הן בהחלט לא ראויות. לא נעים היה לראות חלק מהסרטונים ממוצאי שבת האחרונה, גם את אלה שהמשטרה פרסמה. חלק גדול מההפגנה התמקד במחאה על התנהלות המשטרה מול המאהל בבלפור, והתמונות לא תמיד היו נעימות. אבל גם אחרי בחינה מדוקדקת של הסרטון של דוברות המשטרה, לא התרשמתי שאכן הייתה אלימות פיזית של מפגינים כלפי שוטרים. חשוב לציין שכך התרשם גם בית המשפט, ולכן כל העצורים שוחררו לביתם".

"מה שכן נראה בסרטונים, ובעדויות שתכף נשמע בועדה, זאת אלימות מכוונת ויזומה של שוטרים כלפי מפגינים, חניקות וגרירות של אזרחים שלא התנגדו למעצר, כולל כליאה שלהם במתחם צר ללא מתן אפשרות ליציאה והסתערות עם פרשים. וכל זה לפני שאנחנו מזכירים את סגן ניצב ניסו גואטה, שבמו ידיו ביזה את הדרגות שקיבל ממדינת ישראל אל מול המצלמות", תקפה.

"אני באמת חושבת שאסור לנו, כשליחי ציבור, להיכנע ולהיסחף לאווירה של פילוג ושיסוע שמאפיינת כל כך את החברה הישראלית של היום. נבחרנו לשרת את הציבור, בין אם בכנסת ובין אם במשטרה, לא כדי לשמש חותמת גומי, אלא כדי לפעול, להשפיע, לתקן ולרפא את פצעי העבר. אין לנו עוד לגיטימציה לעצום עין אל מול המצב שבו החברה נמצאת - התהום קרובה מתמיד, וזאת האחריות הבלעדית שלנו לעצור את ההתדרדרות. אני קוראת מכאן למפקדי ושוטרי ישראל - אתם פני החוק במדינה הזאת. אתם פני הסדר הציבורי, ואתם אחראים לשלום הציבור", קראה.

"תפקידנו הוא להרגיע את הרוחות, ולא להלהיט אותן. לדבר בסובלנות, גם אם מתגרים בנו. לטפל נקודתית באלימות בשטח, בכמה שפחות כח - לא בכמה שיותר כח. ולשמור על איפוק. אנחנו חייבים להנהיג את הציבור ולהחזיר את האמון שלו במערכות השלטון.אני חושבת שכולנו - מהחברים בכנסת, דרך המפקדים במשטרה ועד אחרון השוטרים בשטח, רוצים להיזכר בתור אלה שעזרו למנוע את ההתדרדרות, ולא בתור אלה שליבו אותה", חתמה חיימוביץ'.