השר אוחנה בדיון בוועדת הפניםדוברות הכנסת

השר לבטחון פנים, אמיר אוחנה, השתתף הבוקר (שני) בדיון בוועדת הפנים אודות אלימות המשטרה כלפי המפגינים בבלפור.

השר הגיב לטענות שנשמעו בדיון ואמר, "השוטרים מסכנים את חייהם כדי לשמור על שלומם, ביטחונם ובריאותם של אזרחי ישראל. כל השוואה לגרמניה הנאצית היא בזויה ומסוכנת וגורמת לזילות השואה. עושים שימוש באמירות הבזויות הללו כדי להילחם במדינת ישראל. אני עצמי פעלתי מול שוטרים שמעדו באלימות וכך אמשיך. אבל לא אשפוך את דמם בחוצות העיר.

חשבו עליהם ועל משפחותיהם בטרם תחרצו דין. מכל החירויות, שכולן מוגבלות ואף אחת מהן איננה מוחלטת, חירותם של אדם או חברה לבטא עצמם הם אלה שבלעדיהם אין חברה חופשית ואין דמוקרטיה. הקשיים האובייקטיבים, כמו גם התסכול הרב והמתמשך של חלקים בציבור מאי ההצלחה להחליף באופן דמוקרטי את רה"מ בבחירות, אבל גם חופש הביטוי אינו בלתי מוגבל. כשמנגד עומדים ערכים כמו חופש התנועה, שימוש סביר בשטח ציבורי, הגנה מפני פגעי רעש".

"קיימתי דיונים במשרדי בנושא. אין בידי ידע טוב יותר מקציני המשטרה. אני לא נכנס לטקטיקות של איזה כוח ואמצעים להפעיל. יש לי מהמשטרה 3 דרישות מדיניות: לפעול באופן שווה כלפי הציבורים השונים, לצמצם למינימום את חסימות הכבישים שעלולות להגיע לכדי סיכון חיים. לא תהיה סובלנות לכך. לא להתפרק מחובתה למנוע הפרת חוק. הציבור השקט ברובו ראוי לכך", הוסיף.

כרמי גילון לאחר פינויו

לדבריו, "ביום חמישי פינתה המשטרה חלק מהמפגינים לצד השני של הרחוב. כולל ח"כ יוראי להב-הרצנו. קיימנו דיון מעמיק בנושא. הוריתי לחדד נהלים בנושא. להבנתי, מפקד המרחב התנצל אישית בפני חבר הכנסת עוד לפני התערבותי. בשעות הערב התקיימה הפגנת תמיכה ברה"מ. ב 21:30 הגיעו אלי תלונות כי המשטרה מפסיקה תפילה באמצע. אני סבור שזה כתוצאה מהוראת בגצ בנושא: "המגבלות המוטלות על ההפגנות והרעש לא מקוימות כלשונן. תושבי השכונות סובלים ממטרדי רעש לרבות בשעות לילה מאוחרות".

ניצב דורון ידי מתנצל בפני ח"כ יוראי הרצנו להבערוץ כנסת

"אז יש כאלה שטוענים כי המשטרה היא משטרת אוחנה. האם גם בית המשפט העליון הוא של אוחנה? המשטרה היא פסיפס של החברה הישראלית. היא של כולם. המשטרה בעת הצורך היא מפעילה כוח. אם כולם היו נשמעים לחוק ולהוראותיה לא היה צורך להפעיל כוח. אני מקבל הודעות מחאה משני הצדדים כל הזמן. אני מבקש לחזק את השוטרות והשוטרים, השומרים על הציבור כולו. מתוך עשרות אלפי אינטראקציות ביום, רוב מוחלט עובר ללא אירועים חריגים. היכן שיש כאלה, נעמוד על בירור האמת והפקת הלקחים. אני סומך על המפקדים, יותר מאשר על מח"ש, שיידעו לתדרך את השוטרים", הוסיף השר.

ח"כ מיקי חיימוביץ' שאלה את אוחנה, "אתה ראית מה שקרה בשבת? ראית את הסרטונים?"

השר אוחנה הגיב: "אני לא יכול לשאת מצב שבו אין שוויון בין האוכלוסיות השונות"

ח"כ חיימוביץ': "אז תנהג באיפוק כלפי כולם. צריכה להיות משטרה מכילה ומאופקת"

השר אוחנה: "אנחנו רוצים שמהמשטרה תאכוף את הדין או לא?"

ח"כ זנדברג: "אתה רוצה לאתגר את בג"ץ רק כשנוח לך. המשטרה אמורה לאפשר הפגנות אנחנו במשטר דמוקרטי. אנחנו לא בלארוס. הציבור לא מפר שום חוק"

השר אוחנה: "המשטרה מבקשת יפה. אבל כשהציבור לא נשמע להנחיות היא צריכה להפעיל כוח? התשובה היא כן, בשכל ישר ובצורה שוויונית".

מפקד מחוז ירושלים דורון ידיד אמר בוועדת הפנים כי ראש השב"כ לשעבר כרמי גילון כבל את עצמו בשבוע שעבר, "המפגינים במוצ״ש הגיעו משולהבים לעימות".