אריאל זילבר
אריאל זילברצילום: Ronit Aviv

על הפרישה שלו הכריז אריאל זילבר בחודש אלול שעבר, "אני לא רוצה לדעוך על הבמה" הוא אמר אז, אבל כמה חודשים בסגר בבית הניעו אותו לשנות את דעתו.

לפני כחודשיים הוא כבר נשמע מפוייס הרבה יותר, הוציא סינגל חדש בשם 'כוכב מהבהב' ואפילו קבע הופעות לחזרה לשגרה המתוכננת בראשון לשביעי. חזרה לשגרה שכזכור לא קרתה.

עכשיו, שנה מהפרישה ההיא, הוא מוציא שיר חדש שמתבסס על משנה ממסכת אבות, ויוצא במיוחד לחודש אלול. "המשנה מסכמת את מאמרי התנאים בעניין חשבון נפש ועשיית תשובה" הוא אומר, "בחודש אלול חייב אדם לפשפש במעשיו, לקראת ראש השנה ויום הכיפורים, המלך בשדה ואפשר להתקרב אליו לבקש, להתפלל ולשנות את מעשינו לטוב".

"המשנה שהפכה לשיר, לרגע נראית קשה כי לכאורה על כורחך אתה נולד ועל כורחך אתה מת, אבל הנחמה הגדולה היא שכל מה שבין לבין תלוי בכל אחד ואחד לעצמו. כשהשם הוא דיין אמת שרואה הכל, גם צעד פעוט לטוב יזקף לזכות האדם".

"שֶׁאֵין לְפָנָיו לֹא עַוְלָה וְלֹא שִׁכְחָה וְלֹא מַשּׂוֹא פָנִים וְלֹא מִקַּח שׁוֹחַד" המשנה עוסקת גם בשני המצבים של האדם לידה ומוות, פותחת בהצהרה הקשה לכאורה "הַיִּלּוֹדִים לָמוּת וְהַמֵּתִים לְהֵחָיוֹת" אבל טומנת בחובה את ההכרה העצומה של מעשה החיים על פני האדמה".

"בחזקת כל מי שנולד ימות, אבל בשעת המוות כל מה שעשית בחיים, כל הטוב יוביל אותך להחיות. לחיי הנצח הטובים שלאחר המוות".

"וזו הנחמה וזו ההצדקה לבחירה בחיים ולשמחה שיש לנו בחיים" אריאל מסכם, "כי הכל קובע ויש בכוחו להביא אותך למקום טוב, וכל מה שצריך זה לסור מרע ולעשות טוב. אז אני מברך את כולנו שנהיה טובים. שנה טובה ומתוקה".